ABD Büyükelçiliği: Öcalan saygı görmeye değer bir şahsiyet değil

Vize kriziyle gerilen Türkiye- ABD ilişkilerinin daha da kötüleşmesine yol açan ‘Rakka’da Öcalan posteri’ne dair bir açıklama da ABD Büyükelçiliği’nden geldi.

“Öcalan saygı görmeye değer biri değil” denilen açıklamada “ABD hükümeti terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın arttırılmasında Türkiye ile yakın çalışmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Vize krizinin odağındaki ABD Ankara Büyükelçiliği’nden, IŞİD’den kurtarılan Rakka’da Abdullah Öcalan posteri açılmasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, PKK’nın terör örgütü listesinde olduğu ve terörle mücadelede Türkiye ile birlikte hareket edildiği belirtilerek, “Öcalan’a saygı görmeye değer bir şahsiyet değil” denildi.

ABD Büyükelçiliği’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Rakka’nın özgürlüğüne kavuşturulmasını bütün Suriyeliler için bir kazanım olduğu yönündeki tavrımız açık olmuştur. Bu taraflardan beklentimiz, gerginliği arttıracak ya da saldırgan olarak görülebilecek eylemlerden kaçınılmasıdır. ABD hükümeti terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın arttırılmasında Türkiye ile yakın çalışmaktadır. PKK, Yabancı Terör Örgütleri listesinde yer alan bir örgüttür ve Öcalan, PKK ile bağlantılı terörizm faaliyetleri yüzünden Türkiye’de hapiste bulunmaktadır. Saygı görmeye değer bir şaysiyet değildir.”

www.yenicag.info

732