ABD Senatosu'na Türkiye'ye yaptırım önergesi sunuldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump’a baskı yapmaya devam ediyor.

Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerden Senatör Rick Scott ve Senatör Todd Young, S-400 teslimatının başlaması sonrasında yaptırım kararı alınması yönünde Senato’ya önerge sundu.

Önergede, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni insan haklarının çiğnendiği otoriter bir rejim yoluna sürüklemiş, radikal İslamcı terör gruplarından yana taraf almış ve İsrail gibi ABD’nin bölgedeki müttefiklerine karşı kışkırtıcı tutumlarda bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi. Önerge, yasalar kapsamında Ankara’ya karşı gerekli tüm yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

Diğer yandan Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde bulunan Demokrat Senatör Bob Menendez, perşembe günü yayınladığı bir bildiride Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının yeterli bir yaptırım olmadığını belirtti.

Menendez, “Yasalar, savunma ve istihbarat sektörlerinde Rusya ile ‘önemli işlem’ yapılması durumunda yaptırım öngörüyor. S-400 teslimatı da kesinlikle bu işlemler arasında.” açıklamasını yaptı.

www.yenicag.info

137