ABD sonunda yaptığı katliamı kabul etti

Amerikan medyası, ABD’nin Halep’te bir camiye düzenlediği saldırıyla ilgili soruşturmanın tamamladığını ve vurulan yerin bir “cami kompleksi” olduğunun kabul edildiğini öne sürdü.

Amerikan medyası, 16 Mart’ta ABD hava kuvvetlerinin Halep’in Cina köyü yakınlarında bir camiye düzenlediği saldırıyla ilgili soruşturmanın tamamladığını ve vurulan yerin bir “cami kompleksi” olduğunun kabul edildiğini öne sürdü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise söz konusu raporun henüz tamamlanmadığını açıkladı.

ABD EL KAİDE’Yİ VURDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Geçen ay Halep’te ABD tarafından “El Kaide liderleri olduğu” gerekçesiyle vurulan ve 58 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan cami ile ilgili Amerikan medyası ve Pentagon’dan farklı açıklamalar geldi.

ABD SALDIRIYI İLK KEZ KABUL ETTİ

Amerikan CNN kanalında yer alan Barbara Starr imzalı haberde, CENTCOM’un söz konusu saldırıyla ilgili soruşturma raporunu tamamladığı ve buna göre “ABD’nin, bu saldırıda bir cami kompleksini vurduğunu kabul ettiği” ileri sürüldü. Adları açıklanmayan üst düzey Pentagon yetkililerine dayandırılan haberde, ABD’nin Halep’teki saldırısının bir camiye yapıldığını ilk kez kabul ettiği belirtildi.

ANCAK SÖZ KONUSU RAPOR HENÜZ AÇIKLANMADI

Öte yandan konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway ve CENTCOM Sözcüsü Albay John Thomas ise söz konusu raporun henüz açıklanmadığını bildirdi. Albay Thomas, devam eden bir soruşturmayla ilgili şu aşamada bir değerlendirme yapmanın doğru olmayacağını ve rapor tamamlanınca tüm bulguları kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

58 SİVİL KATLEDİLMİŞTİ

Suriye’nin Halep kentinin batısındaki Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde 16 Mart’ta bir camiye yatsı namazı vakti düzenlenen hava saldırısında 58 sivil hayatını kaybetmişti.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

243