Adalet bakanı Abdulhamit Gül`den önemli açıklamalar: Öcalan ve YSK kararı

Gazetecilerle iftardan sonra bir araya gelen Adalet bakanı Abdulhamit Gül gündeme ilişkin bir çok soruyu yanıtladı.

YSK`nın İstanbul kararından Öcalan`ın avukatları ile görüşmesine, nafaka düzenlemesinden Yargı Reformu`na kadar önemli konular hakkında soruları yanıtlayan Abdulhamit Gül, Yüksek Seçim Kurulu`nun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi hakkında gerekçeli kararın içeriğini yorumlamadı ve “Ben Adalet bakanıyım” diye vurguylayarak genel bir değerlendirme yaptı.

Bakan, “Gerekçeyi YSK paylaşmadan, her kes kararı görmeden yerden yere vurdu” dedi ve bunun doğru olmadığını ifade etti. Gül, hakimlerin ancak kararlarıyla konuştuğunu söyledi ve nihayetinde YSK`nın millete yeniden söz hakkı verme kararı aldığının da altını çizerek “Dolayısıyla, artık sözü İstanbul seçmeni söyleyecek” dedi.

Öcalan`ın avukatları ile görüşmesinin çözüm süreci ile hiçbir alakasının olmadığını vurgulayan ve “Yeniden çözüm süreci başlıyor diye bir değerlendirme yapılamaz” diyen Gül, bunun İstanbul seçimleri ile de bir bağlantısının olmadığını, tamamen mahkeme kararına bağlı olduğunun altını çizdi.

Adalet bakanı bu görüşmelerin devam edip etmeyeceği ile ilgili soruya ise buna ilgili makamların karar vereceğini bildirdi.

Adalet Bakanı Gül, “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin temel felsefesi ve sloganı ‘Güven veren adalet’. Bu mottoyla çalışmaları yaptık.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, belgenin, Türkiye’nin daha özgürlükçü, demokrasisinin daha da geliştiği, hak ve özgürlüklerin daha da güvence altına alındığı bir yol haritası olduğunu söyledi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

130