Afganistan Trump`tan sözlerine göre açklama bekliyor

Kabil, “Afganistan’daki savaşı bir haftada bitirebilirim, sadece 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum” açıklamalarıyla tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump’tan ‘açıklama’ istedi.

Donald Trump’ın ‘ne demek istediğine’ açıklık getirmesini talep eden Afganistan Başkanlık Sarayı, bir açıklama yayımlayarak, “Afgan ulusu, hiçbir yabancı gücün kaderini belirlemesine izin vermedi, vermeyecek” dedi.

Açıklamada, “Afgan hükümeti, ülkede barışın sağlanmasına yönelik ABD’nin çabalarını desteklemekle birlikte, yabancı devlet başkanlarının Afgan liderliğinin yokluğunda Afganistan’ın kaderini belirleyemeyeceğini vurgular” ifadeleri kullanıldı.

​Beyaz Saray’da dün Pakistan Başbakanı İmra Han’ı ağırlayan Donald Trump, bir soru üzerine “Eğer bu savaşı kazanmak isteseydim Afganistan yeryüzünden silinirdi. 10 günde yok olurdu; ancak bu yoldan gitmek istemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ise, Trump’ın müzakere edilmiş bir barışa olan ihtiyacı tekrarladığını savundu.
Halilzad, “Afganistan’daki savaş için makul bir askeri çözüm yok, barış siyasi anlaşmalar aracılığıyla sağlanmalı” dedi.

Taliban ile Afganistan hükümeti, 18 yıldır devam eden iç savaşı bitirmek ve ülkede barışı sağlamak için bir dizi barış görüşmelerinde bulundu.

Afgan Barış Süreci’ne ilişkin Çin, ABD, Rusya, Pakistan ve Taliban’ın 12 Temmuz’da Pekin’de katıldığı görüşmede, 8 maddelik geçici anlaşmaya varılmıştı. Katılımcılar, barış yapılması konusunda mutabık olduklarını ve nihai anlaşma için çalışmaları hızlandıracaklarını vurgulamıştı.

www.yenicag.info

128