Afrin'de bugünkü hedef: 9 stratejik tepe

Afrin’in iki önemli köyü TSK ve ÖSO güçleri tarafından terörden tamamen temizlendi. Çatışmalar, Bülbül kasabası çevresinde yoğunlaşırken 9 stratejik tepenin alınması ilk hedef olarak belirlendi.

Zeytin Dalı Harekatı’nda 16. gün geride kaldı. Türkiye sınır hattında yer alan Bülbül kasabasında tamamen kontrolü sağlayan TSK ve ÖSO kuvvetleri, dağlık ve tepelik bölgelere doğru ilerliyor. Küçük Darmık’a bayrak dikilmesinin ardından ÖSO kuvvetleri desteğinde özel eğitimli komando birlikleri, terör örgütünün ana üs ve silah yığınağının bulunduğu Büyük Darmık’a doğru ilerliyor.

UÇAKLAR BOMBALIYOR

Engebeli ve geçit vermez patikalardan ulaşılan dağlık bölgeye ÖSO ve özel kuvvetler, yürüyerek ulaşmaya çalışıyor. Büyük Darmık’taki PYD/PKK hedefleri önceki gün ve dün karadan obüsler, tanklar, füzeler; havadan ise F-16 savaş uçakları tarafından gün boyu bombalandı.

ÖSO ve özel kuvvetlerin hedefinde sınır hattından Burseya’ya, buradan Büyük Darmık’a ulaşan dağlık bölgede PYD/PKK’nın elinde bulunan 9 stratejik tepe yer alıyor. Tepelerde mevzilenen YPG’lilere yönelik önceki gün ve dün gün boyu savaş uçakları, obüs topları ve tanklarla nokta atışları yapıldı. Obüs saldırıları gece de sürdü. Tepelerin alınması ile Afrin ve Raco bölgesine harekat hız kazanacak.

MAYINLAR ENGEL OLDU

Dağlık bölgelerde yer alan YPG’nin eğitim kampları, tünelleri, geçiş yollarının alınmasına yönelik nokta operasyonları ise dün devam etti. Özel kuvvetler ve ÖSO gruplarının dağlık bölgelerde ilerlemesi bölgeye döşenen Rus mayınları nedeniyle beklenen oranda gerçekleşemiyor. Harekata katılan savaşçılarla birlikte ön cephede görev alan mayın uzmanı ekipler mayınları etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Kilis’in karşısında yer alan Afrin’in Şeran beldesinden Bülbül bölgesine doğru yayılan harekat kapsamında Şeltah, Şeyh Horoz, Dersavan, Arapviran köyleri ile Küçük Darmık dahil üç tepe ele geçirildi. Büyük Darmık’a doğru kapsamlı harekat planı yapılıyor.

BİR KÖY DAHA ALINDI

Dün öğleden sonra Afrin’in batısında yer alan Şeyh Hadid bölgesindeki Hac Bilal köyü de YPG’den alındı. Hac Bilal, Şeyh Hadid belde merkezine açılan otoyollara hakim bir yükseklikte bulunuyor.

İLERLEYİŞ SÜRÜYOR

TSK ve ÖSO kuvvetleri, Bülbül kasabası yanı sıra özellikle Raco bölgesine yönelik dün karadan ve havadan kapsamlı operasyonlara devam etti. Bölgede YPG hedeflerine yönelik sürdürülen harekatta gelişmeler ise şöyle kaydedildi:

– Cinderes’e doğru ilerleyen TSK ve ÖSO kuvvetleri, dağlık bölgede yer alan Aşkan, Haribi, Hamam köyleri ile Birkadar dağına birkaç koldan saldırı gerçekleştirdi. Karadan sürdürülen harekata F-16’lar da havadan destek verdi. Bölgedeki YPG mevzileri etkili vuruldu.

– Raco ilçesine ilerleyişini sürdüren TSK ve ÖSO güçleri, ilçeye ulaşan yol güzergahında bulunan Cela, Canka, Çakmaka ve Gırbela köylerinin dağlık kesimleri savaş uçakları tarafından bombalandı. Ardından bölgeye yönelik yoğun top atışları gerçekleştirildi. Kevreker bölgesinde ilerlemeye çalışan TSK ve ÖSO kuvvetleri ile YPG’liler arasında dün şiddetli çatışmalar yaşandı.

Sabaha kadar süren çatışmalar zaferle sonuçlandı ve tepeyle birlikte üç köy daha teröristlerden arındırıldı.

12 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, harekatın yürütüldüğü bölgeden elde edilen bilgilere göre bugün PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu 12 kişinin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 947 olmuştur.” bilgisi verildi.

Kaynak: Milliyet

www.yenicag.info

1.1 K