Amerika'da yapılan anketin şok sonuçları: Halkın yüzde 70'i...

ABD’de yapılan son anket, halkın yüzde 70’e yakın bölümünün Başkan Trump’ın ‘aklının başında’ olmadığını düşündüğünü ortaya koydu.

ABD’de gerçekleştirilen son anket, Başkan Donald Trump’ın, gazeteci Michael Wolff’un ‘Ateş ve Öfke’ adlı kitabında yer alan ‘bunadığı’ yönündeki iddiaları yalanlamakta başarısız olduğunu gösterdi. Quinnipiac Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 69’u, Trump’ın ‘aklının başında’ olduğuna inanmadıklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 57’lik bölümü Trump’ın başkanlık görevine uygun olmadığı düşündüklerini söylerken, yüzde 63’lük kesim de Trump’ın dürüst olduğuna inanmadıklarını ifade etti. Ankete katılanların sadece yüzde 28’lik bölümü Trump’ın durumu kontrol altında tuttuğuna inandığını söyledi. Wolff’un görüştüğü Beyaz Saray yetkilileri, ABD liderinin bunama belirtileri gösterdiğini öne sürmüştü. Bazı çalışanlar, Trump’ın 10 dakika içerisinde aynı hikayeyi 3 kez anlattığına şahit olduklarını söylemişti. Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley, iddiaları yalanlarken Trump’ın son derece ‘keskin bir zekaya’ sahip olduğunu söyledi. Bu arada Trump’ın dün yıllık olağan sağlık kontrolüne girdiği açıklandı ancak kontrolün akıl sağlığı muayenesi içermediği kaydedildi. Beyaz Saray daha önce ‘bunama’ iddialarını yalanlamak için Trump’ın kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçeceğini duyurmuştu.

Yerel basın, 71 yaşındaki ABD Başkanı’nın babasının Alzheimer hastası olduğunu hatırlattı. Baba Fred Trump’a 88 yaşında Alzheimer teşhisi konduğu biliniyor.

‘Düşman olmaktan iyidir’

ABD lideri Trump, Washington için Moskova ile düşman olmak yerine işbirliği yapmanın daha iyi olduğunu ancak diğer devletlerle işbirliğinin daha iyi olduğunu söyledi. Buna karşın Trump, “Ben yüksek petrol ve doğalgaz hacmi, yüksek enerji hacminden yanayım. Bunlar Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hoşuna gitmez. Ben ABD’de olan en güçlü silahlardan yanayım. Bu da Putin’in hoşuna gitmez. Benim bakış açılarım Moskova ile ters, bu yüzden benim ve Putin’in takımları arasında anlaşma mümkün değil” diye devam etti.

GERİ ADIM SİNYALİ

Trump, geçen yıl çekilme kararı aldığı ‘Paris İklim Anlaşması’na ABD’nin geri dönebileceğini söyledi. Ülkesini 1 Haziran 2017’de aldığı kararla Paris Anlaşması’ndan çeken Trump, “Anlaşmaya dönmemiz muhtemeldir. Çevreyle ilgili güçlü duygularımız var” değerlendirmesini yaptı. Anlaşmanın mevcut şartlarının ABD’nin ekonomik çıkarlarına uymadığını savunan Trump, Çin ve Rusya’dan örnekler vererek bazı düzenlemelerin yapılması durumunda ülkesinin anlaşmaya dönebileceğini kaydetti.

‘İcat çıkartınca’ alay konusu oldu

Beyaz Saray’da Norveç Başbakanı Erna Solberg ile ortak basın toplantısı düzenleyen Trump’tan yine herkesi şaşırtan bir açıklama geldi. Trump’ın ABD’nin Norveç’e Kasım ayında F-52 ve F-35 savaş uçakları teslimatına başladığını söylemesi, “Bununla ne demek istedi” yorumlarını beraberinde getirdi. Zira ABD, F-52 tipi diye bir savaş uçağı üretmiyor. Ancak Norveç’e 52 adet F-35 savaş uçağı sattığı biliniyor. Bunların ilk üçünün teslimatı Kasım’da yapılmıştı. Salondaki geri dönüşten bir hata yaptığını anlayan Trump yanlışını tam manasıyla düzeltmediğinden sosyal medyada alay konusu oldu. Pek çok kullanıcı Trump’ın yaptığı hatanın, ABD liderinin ‘bunadığı’ iddialarını doğrular nitelikte olduğu yorumunu yaptı.

Mueller’le buluşmayacak

ABD Başkanı Trump, Rusya ile gizli görüşme iddialarını peş peşe reddettiği basın toplantısında, özel savcı Robert Mueller ile sorgu için buluşmasının da ‘olasılık dışı’ olduğunu söyledi. Trump, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine olası müdahalelerine ilişkin soruşturma kapsamında ifade verip vermeyeceği sorusuna, “Ne olacağını göreceğiz. Ama gizli bir anlaşma olmadığına göre ki kimse böyle bir şey bulamadı, böyle bir sorgulamanın olması da pek mümkün değil” cevabını verdi. Geçtiğimiz günlerde Savcı Mueller’ın Trump’ı sorgulamak istediği, bu nedenle temaslarda bulunulduğu yazılmıştı. ABD Başkanı daha önce konu ile ilgili Mueller ile buluşmaya ‘yüzde 100 hazır olduğunu’ söylemişti.

www.yenicag.info

648