Aracılık misyonu AGİT’den alınmalı…

Elman Memmedov: “Arabuluculuk misyonu AGİT’den alınmalı ve daha etkili, belirli icra mekanizmasına sahip BM Güvenlik Konseyi’ne verilmelidir”.

Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov da basına yaptığı açıklamada, her sorunun çözümünde arabuluculuk yapan ülkelerin tarafsız olmasının gerektiğini söyledi:

“Ama ne yazık ki, AGİT Minsk Grubu ülkeleriyle ilgili bunu söylemek zor. Gerçek şu ki, Dağlık Karabağ sorununun çözümü ile ilgili onların 20 yıllık yolculuğunda hiçbir sonuç yok. Bu durumda grubun faaliyetlerinde esaslı değişiklik şarttır. Bu değişiklik olmayacaksa, Azerbaycan’da böyle bir soru ortaya çıkacak: AGİT bünyesinde kalmaya veya Minsk grubunun bundan sonra faaliyetine ihtiyaç var mı? Bu soru bizi düşündürecek.”

Acaba Azerbaycan Minsk Grubu arabuluculuğundan vazgeçebilir mi? Millî Meclis Milletvekili Elman Memmedov Yenicag.az‘a bu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Milletvekiline göre, AGİT ve Minsk Grubu onlara beslenen güveni çoktan kaybetti: “AGİT Minsk Grubu ile ilgili düşüncelerimi yıllar içinde defalarca paylaştım. Yine de bu sözlerimin arkasında duruyorum. Neden sorunun kaderi tarih boyunca Ermenileri savunan ve onlara yardım eden üç devletin isteğine bağlı olmalı? Bu üç devlet hiçbir zaman adil arabulucu olamaz. Onlar taraf tutuyor. On yıldan beri hep söylüyorum, bu görüşmelerde güç dağılımı dörde bir oranındadır: Bir Azerbaycan, dörtlü ise işgalci Ermenistan ve onun tarafında olan üç eş başkan devlet… AGİT Minsk Grubu bünyesinde ona yakın devlet var. Neden onlardan bazıları da eş başkanlık enstitüsüne eklenmiyor? Örneğin, Türkiye gibi büyük devlet neden burada temsil olunamaz? Orada da tarafsız, yansız bir tutum sergileyen devletler de var. Neden onlar da Minsk Grubu eş başkanları sırasına dâhil edilmiyor? En azından tarafsız devletlerin sayesinde eş başkanların sayısı 5’e, 7’ye, hatta 9’a yükseltilebilir. Ortada hiç bir sonuç yok”.

Elman Memmedov arabuluculuk misyonunun BM’ye havale edilmesinin taraftarı: “Arabuluculuk misyonu AGİT’ten alınmalı, onlardan vazgeçmeliyiz. Arabuluculuk misyonu daha etkili, geniş çevreye ve belirli mekanizmaya sahip BM Güvenlik Konseyi’ne verilmelidir. Böylelikle meselenin kaderi üç devlete değil, daha çok sayıda devlete bağlı olacak. Artık AGİT ve onun Minsk grubundan sorunun adil çözümü için bir şeyler yapmasını beklemek saflıktan, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil. Bugün de sorunun mevcut durumda kalmasının sebebi eş başkanların aldığı vaziyettir. ”

Milletvekili görüşmeleri Ermenistan’la değil, Rusya ile yapmayı öneriyor: “Topraklarımızı 200 yıldır işgal ederek orada Ermenileri yerleştiren kuzey komşumuz Çarlık Rusyası, Sovyet İmparatorluğu ve bugünkü Rusya Federasyonu’dur. Bu yüzden de görüşmeleri Ermenistan ile yapmamalıyız. Ermenistan bir hiçtir. Görüşmeleri Rusya ile yapmalıyız. Sorunun mukadderatı, çözümü ona bağımlıdır. AGİT Minsk Grubu böylelikle güveni tamamen kaybetti.”

yenicag.info

www.yenicag.info

432