Aşırı sağcı liderden camileri ve Kuran’ı yasaklama vaadi

Hollanda’da aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders liderliğindeki PVV, program taslağında ülkedeki camileri kapatmayı, Kur’an-ı Kerim’i yasaklamayı ve sığınmacıların oturma izinlerini iptal etmeyi vaat etti.

Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV), sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaştığı tek sayfalık parti program taslağında, İslam karşıtlığını yeni bir düzeye taşıdı. Temel vaadi Hollanda’nın ‘İslam’dan arındırılması’ olan programda, ülkedeki camilerin kapatılacağı, Kur’an-ı Kerim’in yasaklanacağı ve sığınmacıların oturma izinlerinin iptal edileceği sözü verildi.

​’Hollanda yeniden bizim!’ başlığını taşıyan taslak program 11 maddeden oluşuyor. “Milyonlarca Hollandalı ülkemizin İslamlaşmasından bıktı. Bu kadar kitlesel göç, iltica, terör, şiddet ve güvenliksizlik yeter” ifadesiyle başlayan programın birinci maddesi ‘Hollanda’yı İslam’dan arındıracağız’ oldu.
​İslam ülkelerinden sığınmacı veya göçmen almamanın vaat edildiği programda, “Belirli bir dönemde verilmiş bütün oturma izinlerini geri alacağız ve sığınmacı merkezlerini kapatacağız” ifadesi yer aldı.

Kamuda başörtüsünü yasağı vaadinde bulunulan parti programında, “Kamu düzenini bozan İslami dışavurumların yasaklanacağı” da kaydedildi. Programdaki en dikkat çekici vaat ise “Bütün camileri ve İslami okulları kapatıp, Kuran’ı yasaklayacağız” oldu.
​PVV program taslağında Hollanda’nın AB’den çıkartılması, gelir vergisinin düşürülmesi, araba vergilerinin yarıya indirilmesi gibi sözler de yer buldu.

‘HOLLANDA İÇİN FELAKET PLANI’

Ülkedeki diğer siyasi partilerden PVV’nin programına tepki gecikmedi. Hristiyan Demokratların lideri Sybrand van Haersma Buma programı ‘uçuk’ ve ‘inanılmaz’ diye nitelendirdi. İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada ise PVV’nin programı için ‘Hollanda için felaket planı’ değerlendirilmesi yapıldı.

Hollanda’da genel seçimler Mart 2017’de yapılacak.

kaynak: Sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

455