Azerbaycan Başbakanı Fransa’nın Legion d'Honneur ödülüne layık görüldü

Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov Fransa Cumhurbaşkanının emriyle Fransa’nın en önemli ve prestijli Legion d’Honneur Ödülünün Officier derecesine layık görüldü.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ödülü Başbakan Nevruz Memmedov`a Fransa Cumhurbaşkanı adından Azerbaycan`da ziyarette olan Fransa`nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire takdim etti.

Başbakanlık, Başbakan Nevruz Memmedov`un Fransız dili ve edebiyatı araştırmaçısı olduğundan ve hemde Azerbaycan-Fransa ikili ilişkilerinin gelişmesindeki hizmetlerinden dolayı bu ödüle layık görüldüğünü bildirdi.

Fransa’nın en önemli ve prestijli ödülü olan Legion d’Honneur daha önceleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`e, Azerbaycan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyeva`ya ve Azerbaycan Halk Ressamı Tahir Salahov`a da verilmişti.

Légion D’honneur Nişanı nedir?

Legion-dhonneurLégion d’honneur; Fransız hükümeti tarafından askeri, sivil yararlıklar için, Fransızlar’a olduğu gibi yabancılara da verilebilen en yüksek Fransız nişanıdır. Su nişanı, 1802’de Napoleon çıkardı. Legion d’Honneur’ü taşıma şerefine lâyık görülen Legion d’Honneur kimseler, aynı zamanda 1802’de Napoleon’ un kurduğu Legion d’Honneur (Şeref Alayı) birliğine üye olurlar. Bu nişan, en küçüğü gümüş, en büyüğü altın olmak üzere beş çeşittir. Nişan, kırmızı bir kurdelanın ucunda beyaz mineden yapılmış beş köşeli bir yıldızdır. Yıldızın bir yüzünde, Fransız hükümetini temsil eden bir resimle “Republique Française.”(Fransa Cumhuriyeti) yazısı; öbür yüzünde de iki bayrak resmiyle “Honneur et Patrie” (Şeref ve Yurt) yazısı bulunur.

Legion d’Honneur nişanını taşıyanların sayısı 1872’de 69,179’u bulmuştu. O tarihte çıkarılan bir kanunla, şeref üyelerinden ancak iki kişi öldüğü zaman bunların yerine bir kişi alınması kararlaştırıldı. Bu kanundan dolayı Legion d’Honneur taşıyan kimselerin sayısı gittikçe azalmaya başladı. Bugün Legion d’Honneur nişanının en değerlisini taşıyanların sayısı 70; ikinci derecede 200; üçüncü derecede sayısı 1.000; dördüncü derecede 4.000; en küçük değerdeki 25.000′ dir.

Nişanın dereceleri şunlardır: I — Chevalier (şövalye) II — Officier (subay); III — Commandeur (Komutan); IV — Grand Officier (Büyük subay); V — Grand Croix (Büyük haç).

Legion d’Honneur, nişanını 10 kişilik bir kurul verir. Bu kurulun başkanı Fransız Cumhurbaşkanıdır.

Agil Bekir

www.yenicag.info

326