Azerbaycan, İsrail Parlamentosu’nda sözde Ermeni soykırımına geçit vermedi

Ermenistan İsrail Dostluk Grubu’nun Ermeni üyelerinin sözde Ermeni soykırımı tasarısını İsrail Parlamentosu’nda tanıtmak için yaptıkları İsrail ziyareti Azerbaycan engeline takıldı. Azerbaycan hükümetinin Ermenilerin İsrail’de yürüttüğü lobi fealiyetlerini önlemek için yaptığı sistemli çalışma başarılı oldu.

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre; Ermenistan İsrail Dostluk Grubu’nun Ermeni temsilcilerinin İsrail ziyareti onlar için pek de iyi geçmedi. Ziyaret sırasında Knesset sözde Ermeni soykırımıyla ilgili Osmanlı’yı hedef alan yasa tasarısını Azerbaycan’ın yoğun çabaları sonucu onaylamadı. Ayrıca, İsrail Savunma Bakanı Liberman dahil, İsrailli yetkililer de Yukarı Karabağ sorununda Azerbaycan’ı desteklediklerini bir kez daha dile getirdiler.

Ermenistan-İsrail Dostluk Grubu temsilcilerinin dün düzenlediği basın konferasında Ermenistan iktidar partisinin Milletvekili Gagik Minasyan, 4 günlük ziyaret esnasında İsrail Parlamentosu’nda 6, genel olaraksa 15 görüşme yapmalarına rağmen yeterli sonuç alamadıklarından ve anlayışla karşılanmamaktan yakındı.

Gagik Minasyan

“Sadece Knesset üyeleriyle değil, İsrail Savunma Bakanı’yla da bir araya geldik. Görüşmede Yukarı Karabağ sorununun çözümü konusu tartışıldı”

Ermeni milletvekili, İsrail Savunma Bakanı’nın sık sık Azerbaycan’a destek sergilemesinden rahatsız olduğunu dile getirdi. Liberman, Ermeni milletvekilleriyle görüşmede, İsrail’in Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Yukarı Karabağ’ın Ermeni birlikler tarafından işgalini tanımadıklarını vurgulamış.

Ermenistan-İsrail Dostluk Grubu Başkanı, konuyla ilgili İsrail Parlamentosu’nda da birkaç kez konuşma yaptıklarını söyledi:

“Biz somut bir soru sorduk: Bu Bakan’ın şahsi fikri mi yoksa İsrail hükümetinin mi?”

Sonuç olarak, her platformda 1915 üzerinden politika yapan Ermeniler bu kez de Tel Aviv’de umduklarını bulamadılar. Azerbaycan diplomasisi, sayın Aliyev`’in dediği gibi “Türkiye burada değilse, ben buradayım” misali çalışma yaparak, Ermeni yalanının İsrail’den geri dönmesini sağladı.

www.yenicag.info

1.3 K