Azerbaycan ve Kazakistan Cumhurbaşkanları Münih`te görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Münih`te bir araya geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Aliyev`in Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, 2020 yılının iki ülke arasındaki ilişkiler için başarılı bir yıl olacağını ifade etti:

“Sayın Tokayev, Sizinle yeniden görüşmemizden memnunluk duyuyorum. Burada görüşmek ülkelerimiz arasındaki ilişkileri bir kez daha gözden geçirmek için çok iyi bir fırsat. her şey çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Bizim projelerimiz çok ve onlar gerçekleştiriliyorlar. Ulaşım, enerji, turizm alanlarında işbirliği için fırsatların olduğunu düşünüyorum.

İlişkilerimiz her geçen gün daha da gelişiyor, sağlamlaşıyor.”

Cumhurbaşkanı Tokayev, Kazakistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin temelinin Nursultan Nazarbayev ve Haydar Aliyev tarafından atıldığını bildirdi ve devletler arasında gurur duyulacak ilişkilerin mevcut olduğunu vurguladı:

“Biz Sizinle daha önce Soçi ve Aşkabat`ta bir araya gelmiştik. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde gerçekten de çok iyi bir yol katedilmiş. Bu işbirliğinin temelini bizim büyük seleflerimiz Nursultan Nazarbayev ve Haydar Aliyev atmışlar. Sizin de belirttiğiniz gibi bizim bir çok alanlarında stratejik imkanlarımız var.

Sizin için uygun bir zamanda Sizi ülkemize ziyarete davet ediyorum. Bizim gerçekten de müzakere edilesi birçok konularmız var. Karşılıklı ilişkilerin yüksek seviyede olmasına rağmen hayat devam ediyor ve yeni hudutlar yaranıyor. Bu hudutları ise birlikte aşmalıyız.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

154