"Azerbaycan'da Ermeni yanlısı İran uşakları ..." - Uzmandan uyarı

“İsrailli bakanın gezisinin kimseye bir zararı yoktur. İsrail – Azerbaycan ilişkileri İran – Ermenistan işbirliğinden çok daha sonra kurulmuştur.”

Yeniçağ.az‘ın haberine göre, bu sözleri politik uzman Mübariz Ahmetoğlu geçirdiği basın toplantısında söylemiştir. O, İran’ın “Seher” televizyon kanalının yürüttüğü Azerbaycan karşıtı propagandasına sert tepki göstermiştir:

“İran’ın Yukarı Karabağ sorununu başımıza kakmaya hiçbir hakkı yoktur. Eğer öyleyse, İran kaybettiği Bahreyn’i geri alsın bakalım. Onlardan farklı olarak, biz Karabağ’ın iadesini sağlayacağız. İran Müslüman dayanışması yaparak, Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecine katkıda bulunmak istiyorsa, benim bu konuda birkaç önerim var:

1. İran Cebrail, Zengilan, Gubadlı, Laçın’dan olan Müslümanlara kendi bölgelerinde namaz kılması için fırsat versin. Aynı şekilde, Şuşa camisinde Şuşalıların namaz kılmasını sağlasın. Herhangi Şuşalının bunu istemeyeceğine inanmıyorum. İran “İslami Yol”u anlatmıyor mu? İşte “İslami yol.”

2. Müslüman ülkesi olarak İran Yukarı Karabağ’ın Azerbaycan Türkleri ve Ermeni toplulukları için Tahran’da görüş düzenlesin.

3. Ermenistan’dan 1987 yılında kovulmuş Azerbaycan Türklerinin kendi vatanına dönmesini sağlasın.

4. İran’la Ermenistan arasında Mehri – Nordüst ile ilgili anlaşma imzalanmıştır. O zaman daha önce önerilen Aras ekonomik bölgesi konusunu da ele alsın.

5. Son olarak, İran Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının iadesini istiyorsa, sorunun temelli çözümü için 1000-1500 Azerbaycan askerinin Aras Nehri üzerinden işgal altındaki bölgelere girerek, operasyon yapmasına izin versin.”

Ahmetoğlu’na göre, İran’ın Azerbaycan genelinde neler yaptığını herkes biliyor: “Devletimizin de haberi var, sadece, komşuluk ilkeleri açısından henüz bekleme konumundadır. Buradan İran’ı uyarıyorum: Azerbaycan’a gönderdiği vatandaşları üzerinde denetimini güçlendirsin. Çünkü İran’ın Azerbaycan’daki uçakları Ermeni yanlısılar. Aksi durumda, Azerbaycan devleti politik gidiş yapacak olursa, bu, hiç de İran’ın yararına olmayacak. Önceleri İran ile kardeşlik ve komşuluk ilkeleri vardı, ancak şimdi sadece, komşuluk politikası mevcut. İran Azerbaycan ile huzurlu komşuluk ilişkilerine devam etmeye eli mahkûm.”

yenicag.info

www.yenicag.info

478