Belarus-Rusya geriliminde İstanbul krizi - ŞOK DETAY

Rusya ile Belarus arasında yaşanan paralı asker geriliminde tansiyon yükseliyor… Rusya destekli Wagner paralı askerlerinin Belarus’ta ortaya çıkması sonrasında 30’dan fazla Rus gözaltına alındı. Rusya’nın Belarus büyükelçisi gözaltına alınanların İstanbul’a uçakla kaçma planları olduğunu duyurdu.

9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılacak seçimler öncesinde ülkeye farklı yollardan giriş yapan 30’dan fazla Rus paralı askerinin bulunarak gözaltına alınması Rusya ile Belarus arasında tansiyonun artmasına sebep oldu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, gece saatlerinde Güvenlik Konseyi’ni toplarken, “Müdahaleye hazırlanıyorlardı” dedi. Yetkililer 200’den fazla paralı askerin ülkeye giriş yaptığını ve 9 Ağustos’taki seçimlerden önce ülkede kaos yaratmayı planladığını açıkladı.

Yapılan operasyonla başkent Minsk yakınlarındaki yaklaşık 30 Wagner paralı askeri gözaltına alındı.

Belarus devlet televizyonu Rusların başkent Minsk’te gözaltına alındığını açıklarken Rusya’nın Belarus Büyükelçisi de TASS haber ajansına Rus paralı askerlerin uçakla İstanbul’a gitmeyi planladıklarını duyurdu.

Rusya’nın Belarus Büyükelçisi Dmitry Mezentsev, grubun Belarus’tan transit geçtiğini ve İstanbul üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmeyi planladığını söyledi. Bu üçüncü ülkenin neresi olduğunu belirtmeyen Rus büyükelçi, grubun Belarus’un iç işlerine herhangi bir şekilde müdahalesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, gelecek hafta yapılacak seçimler öncesinde paralı askerlerin ülkede kaos yaratmak için bulunduğunu açıkladı.
Mezentsev açıklamasında, “Henüz doğrulanmayan bilgilere göre, Ruslar yurt dışında, kesinlikle Belarus olmayan bir yerde enerji altyapısını ve kaynaklarını korumak için görevlendirilen özel bir güvenlik şirketinin çalışanları olabilir” dedi.

Rusya’nın paralı Wagner askerleri daha önce Suriye ve Libya’da da bulunmuştu.

www.yenicag.info

206