Belçika basınında Azerbaycan milletvekilinin röportajı yayınlandı

Belçika’nın Ermeni lobisinin güçlü olduğu l’Echo gazetesinde Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından işgal edilmiş topraklarında kurulan sözde rejimin “başkanı” Bako Saakyan’ın 2016 yılının Ağustos ayında yayımlanan sözlerine cevap olarak, 28 Aralık 2016 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycanlı Topluluğu Yönetim Kurulu üyesi, Ulusal Meclis milletvekili Rövşen Rzayev’in görüşleri aynı gazetede yayımlanmıştır.

Muhabirin bazı önyargılı sözlerine rağmen, yazıda Azerbaycan’ın haklı tutumunu yansıtan önemli hususlar açıkça ifade edilmiştir.

Rzayev, Ermenistan tarafından Azerbaycan topraklarının işgal edildiğini, bir milyon mülteci ve zorunlu göçmenin varlığını ve uluslararası kamuoyunun Ermenistan’ın işgalci politikasından haberdar olduğunu vurgulamaktadır. 1992 yılında Hocalı kentinde 613 kişinin katledildiğini ve bu katiller arasında Bako Saakyan’ın olduğunu da hatırlatan Milletvekili ayrıca, bu yılın nisan ayında sınır hattında yaşanan çatışmanın Ermenistan’ın saldırısı sonucu meydana geldiğini, bunun Ermenistan tarafından yapılan önceki propagandalarla karşılaştırıldığında daha geniş düzeyde gerçekleştirildiğini açıklamaktadır.

Rzayev daha sonra Rusya tarafından Ermenistan’a İskender isimli füzelerin verilmesinden dolayı endişe duyduğunu belirtmekte, Erivan’da düzenlenen askerî geçit sırasında teşhir edilen bu silahların Ermenistan tarafından Azerbaycan’a sürekli tehditler yağdırmak için kullanıldığını vurgulamaktadır.

R.Rzayev sözlerinin sonunda Azerbaycanlı topluluğunun Dağlık Karabağ’a dönerek Ermeni topluluğu ile beraber huzur içinde yaşamak istediğini ifade etmekte ve bu hususta söz konusu toplumun temsilcisi sıfatıyla Ermeni topluluğunu diyaloğa davet etmektedir. Bu arada Belçika’daki Ermeni toplumu, söz konusu röportajdan hoşlanmadığını belirtmiştir.

yenicag.info

www.yenicag.info

447