Beyaz Rusya,  provokatörü  Azerbaycan`a  veriyor

Beyaz Rusya`nın başkenti Minsk`in kent mahkemesi Azerbaycan Cumhuriyeti`nin  Dağlık Karabağ bölgesine izinsiz giderek ermeni  ayrılıkçı güçlerinin  propagandasını yapan  Rusya Federasyonu ve İsrail vatandaşı Aleksandr Lapşin”in Azerbaycan”a  verilmesine ilişkin karar almıştır.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, Minsk kent mahkemesi başkan yardımcısı Anastasiya Şilvyan, “Beyaz Rusya Başsavcı vekili tarafından alınan ve Aleksandr Lapşin`in yargılanmak için Azerbaycan`a  verilmesine ilişkin kararın mahkemece haklı bulunduğunu” açıklamıştır.

Rusya Federasyonu ve İsrail pasaportu bulunan blog yazarı ve gezgin Aleksandr Lapşin, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığının talebi üzerine 16 Aralık 2016 tarihinde Beyaz Rusya`nın başkenti Minsk`te gözaltına alındıktan sonra Başsavcı vekili, Lapşin`in yargılanmak için Bakü`ye gönderilmesini kararlaştırmıştı. Minsk kent mahkemesi Başsavcı vekilinin kararını 26 Ocakta yaptığı celsede haklı buldu.

Nisan 2011 ve Ekim 2012 tarihlerinde  Azerbaycan`ın ermeni işgali altındakı Dağlık Karabağ bölgesine gittiği için  Aleksandr Lapşin, Azerbaycan tarafından “Sınır ihlali” ve “Pasaportlar yasası”nı ihlalden suçlanıyor. Aleksandr Lapşin`in mahkemeyi izleyen hanımı son merci olarak Beyaz Rusya Yüksek Mahkemesine dilekçe vereceklerini belirtmiştir.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

459