Beyaz Saray’da ‘acil’ durum

ABD Başkanı Trump’ın ABD’nin ana akım medyası ile arasındaki büyük çekişme devam ederken, yeni bir karar onaylandı. Beyaz Saray çalışanlarının basın çalışanları ile konuşup konuşmadığını takip etmek için cep telefonları ve yazışmaları incelenecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD medyasıyla olan savaşı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Beyaz Saray’daki basın toplantısına CNN ve The New York Times başta olmak üzere bazı basın kuruluşlarının temsilcilerini kabul etmeyen Beyaz Saray yönetimi, şimdi de ‘içeriden’ sızan bilgileri kontrol altına almaya çalışıyor.

Bilgi sızdırıyorlar mı?

CNN’de yer alan habere göre Başkan Donald Trump, Basın Sekreteri Sean Spicer’ın Beyaz Saray çalışanlarının telefonlarının kontrol edilmesi yönündeki kararını onayladı. Karara göre, Beyaz Saray’da görev yapan danışmanlar ve çalışanların cep telefonlarını incelenerek herhangi bir gazeteciyle mesajlaşıp mesajlaşmadıkları veya kriptolu yazılımlar bilgi sızdırıp sızdırmadıkları incelenecek.

ABD Başkanı Donald Trump, basın dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Beyaz SarayMuhabirleri Derneği yemeğine katılmayacağını açıklayarak şok etkisine neden olmuştu. Trump 29 Nisan akşamı düzenlenecek olan yemeğe katılmayacağını Twitter hesabı üzerinden, “Bu yıl Beyaz SarayMuhabirleri Derneği akşam yemeğine katılmayacağım.” ifadeleri ile duyurmuştu.

‘Acil durum’ toplantısı

Kararın Beyaz Saray’dan medyaya sızan bilgilerin sıklaşmasından sonra alındığı belirtilirken, Basın Sekreteri Sean Spicer’ın ilk uygulamalardan birine imza attığı ifade edildi. Politico’nun haberine göre Spicer, ‘acil durum’ kodlu bir toplantı planlayarak bazı Beyaz Saray görevlilerini toplantıya çağırdı. Spicer, daha sonra çalışanların telefonlarını masaya bırakmalarını isteyerek medyaya herhangi bir bilgi sızdırmadıklarını kanıtlamalarını talep etti.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

456