Brexit’in bedeli ağır olacak

Brexit’in Londra’daki finans sektöründe 30 bin kişinin işine ve toplamda 1,8 trilyon Euro tutarında iş hacmine mâl olacağı tahmin ediliyor.

AA’nın haberine göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit), Londra’daki finans sektöründe 30 bin kişinin işine ve toplamda 1,8 trilyon Euro tutarında iş hacmine mâl olacağı tahmin ediliyor.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel, Brexit’in İngiliz finansal sistemi üzerindeki olası etkilerinin değerlendirildiği bir çalışma yayınladı. Çalışmada, Londra’daki toptan bankacılığın yüzde 35’inin AB üyesi 27 ülkeden kaynaklandığı ve İngiltere’deki bütün banka aktiflerinin yüzde 17’sinin Brexit’in doğrudan sonucu olarak ülkeden ayrılması gerekeceği belirtildi.

Brexit sonucunda, İngiltere’den 1,8 trilyon Euro toplam banka aktifinin çıkacağı tahmin ediliyor. Çalışmada, Londra’da toptan bankacılık alanında 10 bin çalışana ilave olarak, danışmanlık, muhasebe ve hukuk alanlarında da 20 bin pozisyonun diğer AB üyesi ülkelere taşınması gerekeceği öngörülüyor.

Çalışmada, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla finans sektörü faaliyetlerinin Londra’dan Frankfurt, Paris, Amsterdam ve Dublin gibi diğer AB üyesi ülke şehirlerine yöneleceği tahmin ediliyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

307