"Büyükelçiyi öldürenler Türkiye hakkında "zayıf devlet" düşüncesi yaratmaya çalışıyor" - Türk politikacı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesinin dış istihbaratın talimatı ile oluştuğu belirtilmektedir.

19 Aralık Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara’da katledilmesinin nedenleri hakkında Yeniçağ.Az‘a konuşan Türkiye’nin “Strategic Outlook” biriminin yöneticisi doktor Yusuf Çınar bu olayla ilgili şu sözleri söyledi:

“Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesinin basit bir olay olmadığını düşünüyorum. Çünkü büyükelçiler genellikle, gidecekleri yerle ilgili son dakikaya kadar güvenlik açısından herhangi sorunun olmadığına emin olduktan sonra yola çıkarlar. Genellikle büyükelçilerin programı hakkında en yakın korumaları bile son anda bilgilendirilir. Bu durumda 22 yaşındaki genç bir polis tarafından Rusya büyükelçisinin katledilmesi dikkatle incelenmelidir. Bildiğiniz üzere 15 Temmuz başarısız darbe girişimini FETÖ terör ağı gerçekleştirmişti. 15 Temmuz’dan sonra FETÖile ilişkili olan çok sayıda polis memuru görevinden uzaklaştırıldı. Ancak terör örgütüne üyeliği henüz açığa çıkarılamamış bazı polislerin şimdiye kadar görev başında oldukları malûm. Ama bunların kimliği daha tam olarak belli değil. Büyükelçiyi katleden teröristin bu eylemi tek başına planladığını sanmıyorum. Onun yabancı istihbarat temsilcilerinden emir aldığına hiç bir şüphe yok. Maalesef, bu terör saldırısı çok önemli bir dönemde gerçekleştirildi. Özellikle, “Türk Akımı” projesi gelecek yıl 9 Ocak tarihinde Rusya Devlet Duması’nda tartışmaya çıkarılarak, onunla ilgili oylama gerçekleşecekti. Öte yandan, Rusya ile Türkiye Dışişleri bakanlarının Suriye konusunu müzakere edecekleri sırada işlenen bu cinayetin iki ülkenin yakınlaşmasından rahatsız olan güçler tarafından organize edildiği kanaatindeyim. Bu olayı planlayanlar Türkiye’nin “zayıf bir devlet” olduğu izlenimini yaratmaya çalışıyor. Bence büyükelçinin öldürülmesinden birkaç gün önce İstanbul ve Kayseri’de PKK’nın intihar bombacıları aracılığıyla düzenlediği terör saldırıları da Türkiye’de kaos görüntüsünü güçlendirmek isteyen çevreler tarafından hazırlanmıştı.”

Çınar, A.Karlov’un katledilmesinin başka bir amacının dünyanın beklediği ABD-Rusya yakınlaşmasını engellemek olduğunu düşünüyor: “Bu saldırıyla Rusya’ya verilen gözdağının hedefi Vladimir Putin. Son dönemlerde Rusya Suriye krizi dünya siyasetine onun etkisini maksimum derece yükseltti. ABD medyası Rusya’nın bu kadar güçlenmesi yüzünden Obama yönetimini eleştirmektedir. Bu arada ABD’nin yeni seçilen başkanı Trump, Rusya ile iyi ilişkileri olan “Exxon Mobil” petrol şirketinin başkanı Reks Tillerson’un Dışişleri Bakanı olması için adaylığını ilan etti. Bildiğimiz gibi Trump’ın kendisi de Putin’e olumlu tutumunu defalarca dile getirdi. Dünya ABD-Rusya ilişkilerinin iyileşmesini bekliyordu. Rusya büyükelçisinin katledilmesi bu ülkeler arasındaki ilişkilerden rahatsız olan gizli bir gücün olduğunu gösteriyor. ”

yenicag.info

www.yenicag.info

381