Çarpıcı iddia: İnterpol’den Türkiye’ye FETÖ engeli

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (İnterpol), FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin aranan şahışlar veri tabanına giriş yetkisini askıya aldığı gündeme geldi.

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (İnterpol), FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin aranan şahışlar veri tabanına giriş yetkisini askıya aldığı gündeme geldi.

Karar gazetesinden Hilal Öztürk’ün güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Emniyet darbe girişiminden sonra kaçak 60 bin kaçak FETÖ’cü için İnterpol’e bildirim yaptı. Ancak İnterpol sayının fazla olması gerekçesiyle ‘güven sorunu’ olduğunu belirterek, Türkiye’yi askıya aldı. Böylece FETÖ firarileri başta Avrupa ve ABD olmak üzere birçok ülkede rahatlıkla gezebildi. Çünkü FETÖ mensubu yakalanmadan yurtdışına kaçtığında mevcut pasaportuyla gezebiliyor. Sistemde isminin üzerine bir tahdit gözükmüyor.

Ülkelerin aradıkları şahsa ait pasaport bilgilerini kaydettikleri veri tabanı, İnterpol GBT’si olarak da biliniyor. Bu veri tabanına kayıtlı olan pasaport numarasını dünyanın neresinde olursa olsun sisteme takıldığı anda İnterpol harekete geçiyor ve kaçak şahıslar için gözetim işlemi yapılıyor. Ancak İnterpol’ün bu kararı FETÖ’cülerin bu veri tabanına girmesini engelledi. Türkiye yaklaşık bir yıldır Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın kararını değiştirmesi için girişimlerini sürdürüyor. İsimlerin rastgele belirlenmediği, FETÖ’den aranan binlerce kişiyle ilgili adli soruşturmalar yapıldığı İnterpol Genel Sekreterliği ile paylaşıldı. Bu isimlerin yıllardır süren hukuki soruşturmalar sonucunda tespit edildiğinin belirtildiği öğrenildi.

Aralarında FETÖ’cü savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Celal Kara’nın da olduğu yargı mensubu, NATO’da görevli asker, gazeteci, polis, bürokrat gibi çok sayıda örgüt üyesi başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde rahatlıkla yaşamını sürdürüyor. Bir çok FETÖ üyesinin de iltica başvurusunda bulunduğu ve taleplerinin kabul gördüğü biliniyor.

kaynak: Odatv.com

Yenicag.Info