Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Esad'ın gitmesi için güç kullanmayacağız

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Çevik, Moskova ile Ankara arasındaki yakın işbirliğinin Türkiye-NATO ilişkilerinin alternatifi olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, Russia Today (RT) televizyonuna konuştu.

Ankara ile Rusya arasındaki ilişkileri değerlendiren Çevik, “Bizim için Rusya, çok değerli ve önemli bir müttefik. Rusya ile diyalogumuz, Batı ve NATO ile yaptığımız işbirliğinin alternatifi değil” dedi.

Dünyanın yeni bir küresel düzen yerine küresel düzensizliğe doğru ilerlediğini kaydeden Çevik, hem Rusya hem de İsrail’le müttefiklik ilişkilerinin gelişmesinin, gelecekte Ortadoğu’daki uluslararası ilişkileri düzenlemeye imkan sunacağını belirtti.

Çevik, “Rusya ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Türk-Rus işbirliği ve Türkiye-İsrail işbirliği, Ortadoğu’da gelecek adına büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Çevik, Türkiye’nin Şam ile işbirliği yapacağını ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı da güç kullanarak indirme yoluna gitmeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin Suriye ile çatışma içine girme ve Esad’ı güç yoluyla görevden alma yoluna gitmeyeceğini söyledi.

Rusya, Türkiye ve İran’ın bu nedenle Astana’daki Suriye barış görüşmelerini organize ettiğini ifade eden Çevik, Esad’a karşı güç kullanmanın gündemde olmadığını düşündüğünün altını çizdi.

Bunun yanı sıra Çevik, Esad ile asla işbirliği yapmayacaklarını da vurguladı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

344