Cumhurbaşkanı Ceenbekov: "Her kes disiplinli davramak zorunda"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkenin başkentinde ve bazı bölgelerinde olağanüstü halin (OHAL) ilan edilmesiyle ilgili halka seslendi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov, ülkede olağanüstü halin ilan edilmesi ile ilgili mesaj yayımladı.

Ceenbekov’un mesajı şu şekildedir:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının dünyaya yayılmasından bu yana, ülkedeki durum kontrol altına alındı. Bu konu benim kişisel kontrolüm altında, Güvenlik Konseyi’nin açık ve kapalı rejimlerde birkaç toplantısı yapıldı. Bu aktif tedbirler, ülkede oldukça uzun bir süre istikrarlı bir durum sürdürmemizi sağladı. İnsanların her zaman birbirleriyle yakın etkileşim içinde olduğu günümüz dünyasında, bu enfeksiyon, diğer ülkelerde olduğu gibi, Mart ayında ülkemize girdi.

Koronavirüs enfeksiyonunun daha da yayılmasını önlemek için 22 Mart’tan itibaren ülke çapında oalağnüstü hal ilan ettik. Ancak, kurallara uyulmaması ve gerekliliklerine uyulmaması durumları vardır. Bu, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha sıkı önlemlerin alınmasını gerektirdi.”

Ceenbekov, bu bağlamda, anayasal haklarına dayanarak, ülkenin başkentinde, bazı bölge ve ilçelerde 25 Mart’tan 15 Nisan’a kadar olağanüstü hal ilan edilmesiyle ilişkin kararnameyi imzaladığını kaydetti.

Vatandaşların disiplini sıkı bir şekilde izlemeleri gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı, “Devlet organlarının ve yerel yönetimlerin tüm çabaları, enfeksiyonun daha da yayılmasını önlemeyi amaçlıyor. Doktorlarımız, sınır muhafızlarımız ve polis 24 saat çalışıyor. Bu çabalar halk tarafından desteklenmezse, başarılı olmak mümkün olmayacaktır. Sadece birlikle olumlu sonuçlar elde edebiliriz.” ifadesini kullandı.

Şu anda, koronavirüs salgını ile mücadele için sadece bir etkili ilaç olduğuna dikkati çeken Devlet Başkanı, “Bu, sıhhi ve hijyenik gerekliliklerin düzeni, birliği ve katı bir şekilde gözetilmesidir. Disipline saygı, bu zor günlerde her birimizin sivil görevimizdir. Bu sadece kendiniz için değil, aynı zamanda çocuklarının, yurttaşlarının ve tüm toplumun sağlığı, yaşamı ve refahı için de bir sorumluluktur.” ifadesine yer verdi.

Kırgızistan’da bugün 25 Mart’ta daha iki vaka tespit edilerek ülkedeki vaka sayısı 44’e yükseldi.

25 Mart-15 Nisan tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Oş ve Celal Abad bölgelerinde, Nookat, Kara Suu ve Suzak ilçelerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

KABAR

www.yenicag.info

257