Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Rusya`ya gitti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, iki günlük resmi ziyaret için Rusya’ya uçtu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün 27 Şubat’ta Moskova’da yapılacak olan Kırgızistan ve Rusya Çapraz Yılı’nın açılış törenine katılmak üzere Rusya’ya gitti.

Çapraz Yılın açılış töreni Devlet Kremlin Sarayı’nda yapılacak. Etkinliğin Kırgızistan ve Rusya’dan yaratıcı ekiplerin katılımıyla bir gala konseri vermesi bekleniyor.

Kırgızistan ve Rusya Çapraz Yılı’nın yapılması anlaşmasına Vladimir Putin’in Mart 2019’da Bişkek’e gerçekleştirdiği devlet ziyareti çerçevesinde varılmıştı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, 27-28 Şubat tarihleri arasında Moskova’ya gerçekleştireceği resmi ziyaretinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile ikili temaslarda bulunacak.

Ceenbekov ayrıca Rusya Hükümet Başkanı Mihail Mişustin ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ile ikili görüşmeler yapacak.

Ayrıca, Sooronbay Ceenbekov Meçhul Asker Anıtı’na çiçekler bırakacak ve “Kırgızistan” pavyonunu ziyaret edecek.

Kırgız Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Çapraz Yılı kapsamında 200’ün üzerinde siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insani alanlarda etkinliklerin yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’u Moskova ziyaretinde Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Siyaset Başkanı Sıdıkov, Kırgızistan’ın Moskova Büyükelçisi Alikbek Cekşenkulov, Meclis Başkan Yardımcısı Mirlan Bakirov, Başbakan Yardımcısı Erkin Asrandiyev, Meclis milletvekilleri Kanat İsayev, Marat Amankulov, Tınçtık Şaynazarov, Yevgeniya Strokova, Talant Mamıtov, Baktıbek Turusbekov, Samat Gülnara-Klara ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Oleg Pankratov eşlik ediyor.

Kabar

www.yenicag.info

205