Cumhurbaşkanı Ceenbekov, sınırdaki durumla ilgili toplantı düzenledi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, sınırdaki durumla ilişkin toplantı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün 13 Ocak’ta Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un düzenlediği toplantıya, Genelkurmay Başkanı Rayımberdi Düyşenbiyev, Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Almambet Saliyev, Güvenlik Konseyi Sekreteri Damir Sagınbayev, Başsavcı Ötkürbek Camşitov, İçişleri Bakanı Kaşkar Cunuşaliyev, Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Orozbek Opumbayev ve Devlet Sınır Hizmeti Başkanı Ularbek Şarşeyev katıldığı belirtildi.

Toplantıda, Ceenbekov’a ülkenin Batken bölgesindeki Kırgız-Tacik sınırındaki durum dahil sınır çatışmalarını önlemek ve sınır güvenliğini sağlamak için önlemler konusunda bilgi verildiği açıklandı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un komşu ülkelerle sınır ötesi işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki çalışmaların güçlendirilmesinin ve sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşların güvenli yaşamının sağlanmasının özel önemine dikkat çektiği ifade edildi.

Ayrıca, Sooronbay Ceenbekov’un, Tacik mevkidaşı İmamali Rahman ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ortak sınırda istikrarlı bir durum sürdürmek için karşılıklı arzunun kaydedildiğini hatırlattığı aktarıldı.

Buna ek, Kırgızistan liderinin, sınır çatışmalarının önlenmesi ile ilgili tüm çalışmaların, her iki taraftan kışkırtıcı eylemleri önlemek için Tacik tarafı ile yakın işbirliği içinde yapılması gerektiğini kaydettiği bildirildi.

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov’un Kırgız heyetinin yarın 14 Ocak’ta Tacikistan tarafıyla yapılması planlanan görüşmeye hazır olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Kabar

www.yenicag.info

77