Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu süreçte Avrupa`dan insani tavrı göremedik"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin mültecilerle ilgili varılan anlaşma kapsamında verdiği taahhütleri yerine getirmediğini söyledi.

Bosna Hersek’teki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Oturumu’nda konuşan Erdoğan Türkiye’deki mülteciler ve göç krizi konularına da değindi.

Göç akınına dair, “Avrupa Birliği’den beklediğimiz desteği ve tavrı göremedik” diyen Erdoğan, AB’nin taahhüt ettiği 6 milyar eurodan sadece 2,5 milyar euroluk dilimi serbest bıraktığını aktardı. Cumhurbaşkanı, 18 Mart 2016’da imzalanan anlaşmanın maddelerinden biri olan vize serbestisi konusuna ise değinmedi.

“AB ülkeleri, sayısı onlarla ifade edilecek mülteci kotalarında dahi anlaşamazken, Türkiye 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” diyen Erdoğan, Türkiye’nin kıtanın güvenliğine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, “Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa kıtasının tamamının güvenliğine paha biçilemez katkı sağladık. Ancak bu zorlu süreçte Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz desteği ve insani tavrı göremedik.” diye konuştu.

www.yenicag.info

127