Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Zihinlerini ve kalplerini ideolojilere kiralamış olanların adalet dağıtması mümkün değildir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Adalet mülkün temelidir sözünün tüm hayatınız boyunca rehberiniz olmasını temenni ediyorum.” diyerek sözlerine “Adaletin olmadığı bir devlet temelsiz bir bina gibi eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkumdur.” diye devam etti.

Bu gün dünyada en çok ihtiyaç duyulan şeyin adalet olduğunun altını çizen Erdoğan Dünyanın bir ülkenin iki dudağı arasında mahkum eden anlayışın adil bir yapı olmayacağını söyledi ve  dünya 5`ten büyüktür çağrısını yineledi.

“Bölgemizdeki katliamlardan kaçan milyonlarca insana kucak açmamızın gerisinde adalete bağlılığımız vardır.” diyen Erdoğan son 17 yılda her alanda adaleti güçlendirmeye çalışdıklarını ifade etti.

Bu mesleğin sadece hakka, hukuka adanmışlığa izin verdiğini bildirerek adaletin bir çok saldırılara maruz kaldığını da vurguladı: “Adalet teşkilatımız bir dönem vesayet güçlerinin, bir dönem FETÖ ihanet çetesinin ağır saldırılarına maruz kaldı. Zihinlerini ve kalplerini ideolojilere kiralamış olanların adalet dağıtması mümkün değildir.”

Yüksek Seçim Kurulu`nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararına siyasetçilerin tepkilerini eleştiren Erdoğan “YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasetçilerin sınırları zorladığını görüyoruz.

Dün bir siyasi partinin genel başkanları yargı mensuplarımızla ilgili insanlık dışı sözler sarfetti. Bu kişiler hiç anayasayı gözden geçirmedi mi? Anayasanın 138. Maddesi ima dahi edemezsiniz diyor yargı mensuplarına… Öyle ileri gittiler ki affınıza sığınıyorum bir küfretmedikleri kaldı.

Ben de eleştiriyorum hakaret edemezsin, küfredemezsin. Hukuk ve hukukçuları kendi işlerine geldiği kararlarda yücelten bu zihniyeti şiddetle kınıyorum.

Hukukun verdiği kararlar eleştirilebilir. Ama bu eleştiri içerik eleştirisi olabilir. Biz de geçmişte bir çok mahkeme kararını eleştirdik. Kararları değil de hakimlerin şahıslarını hedef alarak, çete yaftası vurup hedef göstererek yapılan eleştirinin adı densizliktir, had bilmemektir, hatta ahlaksızlıktır.

Bu tür kişileri politikanın yüz karaları olarak değerlendiriyorum. Yargı mensuplarımızdan bu tür densizliklerine gözlerini, kulaklarını, kalplerini kapalı tutmalarını rica ediyorum, yargı içinde haklarını aramalarının gereğini de hatırlatmak istiyorum.” dedi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

173