Dünyada en büyük ermeni lobisi Türkiye`de - Rauf Arifoğlu

“Dünyanın hiçbir yerinde “Hepimiz Hrant`ız, hepimiz ermeniyiz” diyerek yüz binlerce insan sokaklara çıkmaz. Bu bizim yüreyimizi acıtıyor.”

Yenicag.az`ın haberine göre bu sözleri Türk dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ`ın yeri: jeopolitik çağrılar ve perspektifler” Uluslararası Sempozyumunda Konuşan Yeni Musavat gazetesi Başkanı Rauf Arifoglu söyledi.

Rauf Arifoğlu`nun konuşmasını sizlere sunuyoruz:

“Buradakı konuşmalarda son yıllar Türkiye medyasında Dağlık Karabağ konusuna yönelik hassasiyetin arttığı vurgulandı. Bu konuda bir çok problemler vardı, fakat şimdilerde bu mevzu nerdeyse halledilmek üzere.

Ne kadar şaşırtıcı da olsa Dünyada en büyük ermeni lobisi Türkiye`de. Bakın, dünyanın hiçbir yerinde “Hepimiz Hrant`ız, hepimiz ermeniyiz” diyerek yüz binlerce insan sokaklara çıkmaz. Bu bizim yüreyimizi acıtıyor.

Fakat medyaya Türk dünyasının bir parçası olarak bakmak lazım. Bir çok toplantılarda Türküstan`dan gelen heyet ile görüşüyoruz ve hayal kırıklığı yaşıyoruz. Çünki onlardan çoğu bu konular hakkında bir bilgiye sahip değiller ve işitdiklerini de hayret içerisinde dinliyorlar.

Ben bu konuda Azerbaycan Dışişleri Bakanlığını ve onun diaspora kurumlarını suçluyorum. Kazkistan, Kırgızistan ve başka ülkelerin medyalarıyla yeterli seviyede çalışamıyorlar. Aynı zamanda o ülkelere giden medya temsilcilerimiz de döndükten sonra sadece bir yazı yazmakla yetiniyorlar. Fakat mevcut potansiyelden yeterli şekilde yararlanmak lazım.

Üzücü bir durum da rusdilli medyada ermenilerin konumlarının güçlü olması. Orada çalışan ruslar ermenilerden çok ermenilik yapıyorlar. Rus medyasında çalışan tatarların da sayısı az değil, ancak onlar da Türk ruhundan uzaklar. Dikkat yetirin, 200 milyonluk Türk dünyası medya platformunda bir kaç milyonluk ermeni karşısında zorluk yaşıyor. Buna göre de Türk devletlerinde medya platformları yaratılmalı.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

419