Elhan Şahinoğlu: Liberman'ın Azerbaycan ziyareti Rusya, İran ve Ermenistan'ı rahatsız ediyor  

“İsrail Savunma Bakanı’nın beş günlük ziyareti Azerbaycan’ın düşmanlarına ciddi bir mesaj”.

Bu ifadeyi Yeni Çağ Azerbaycan‘a açıklamada bulunan Azerbaycanlı uzman Elhan Şahinoğlu, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın Azerbaycan ziyaretini değerlendirdiği zaman söyledi. Beş günlük ziyaretin diplomatik açıdan yeterince uzun olduğunu belirten Şahinoğlu, bu durumun İsrail’in Azerbaycan’a yaklaşımının bir örneği olduğunu dile getirdi:

“Gerçekten de Liberman’ın Azerbaycan ziyaretinin beş gün için planlanması önemli bir durum. Bakan’ın daha önceki Azerbaycan ziyareti 3 gün sürmüştü. Yani Liberman bu ziyaretiyle rekorunu tazelemiş oldu.

İsrailin Savunma Bakanı ve ülkesinin en önde gelen siyasetçilerinden biri olan Liberman’ın Azerbaycan’a ziyarette bulunması çok önemli bir olay. Liberman, Azerbaycan’a hoşgörülü ve yakın tavrıyla ve ülkemizin lobicisi olarak tanınıyor. İsrailli politikacı ve devlet temsilcisinin ülkemize gelişi Azerbaycan’ın düşmanlarına ciddi bir mesaj.

Liberman’ın bu kadar uzun süre Azerbaycan’da kalmasının farklı nedenleri olabilir. Ama en önemli konu Azerbaycan-İsrail ilişkileri ve askeri teknik alanda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi. Azerbaycan’ın İsrail’den modern silahlar ala bilen çok az sayıda devletten biri olduğunu herkes biliyor. Nisan savaşları sırasında Ordumuzun başarılı operasyonlara imza atmasının bir nedeni de İsrail silahlarınının kullanılmasıydı. Bakü’deki görüşmelerde askeri işbirliğinin güçlendirilmesi konusunun mutlaka değerlendirildiğini düşünüyorum.

Diğer yandan Liberman’ın Bakü ziyareti bazı ülkeleri rahatsız ediyor, özellikle de Rusya, İran ve Ermenistan’ı.

Ermenistan’ın rahatsızlığının nedeni belli. İşgalci ülke Azerbaycan-İsrail işbirliğini, özellikle de askeri teknik alandaki işbirliğini kendisi için tehlike olarak görüyor.

Rusya’yı rahatsız eden konuysa Azerbaycan’ın silah piyasasında sık sık İsrail’i tercih etmesi. Yani Azerbaycan’ın İsrail’den silah alımını artırması diğer ülkelerin de İsrail silahlarına olan ilgisini körükleyebilir. Bu da doğal olarak Moskova’yı endişelendiriyor.

İran tarafıysa Azerbaycan-İsrail yakınlaşmasını bir tehdit olarak görüyor. Ama bu yaklaşım tamamen asılsız”.

Aras Zeynalov

www.yenicag.info

2.6 K