"Eli silah tutan 1 milyon suriyeli yarın Türkiye için tehlikeye çevrilecek" - Sinan Oğan - RÖPORTAJ

“Demografik yapı bozulduğu zaman Türkiye`deki ermenilerin eli kolu açılacak”

Bu fikirleri YeniÇağ`la röportajında Türkiye`de yerleşmiş suriyelilerin, ermenilerin ve PKK terör örgütü taraftarlarının hedefe oturttuğu eski MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan söyledi.

– Türkiye`ye sığınmış suriyeliler sizi hedef seçmişler…

– Türkiye`de kimsenin ağzından “Suriyeliler defolsun” diye bir söz çıkmadı. Ne ben ve ne de bir başkası böyle bir fikir seslendirdik. Türkiye`de eli silah tutan 1 milyon Suriyeli erkek var. Onlar deniz kenarında nargile içiyor, Türkiye`den aldıkları yardım paralarıyla yaşıyorlar. Biz onların kendi ülkelerine dönmesi gerektiğini söylüyoruz. Gitsinler, orayı korusunlar, yaşasınlar. Zaten savaş da bitmiş. Biz bunları söylüyoruz. “Suriyeliler defolsun” demiyoruz. Fakat bazıları suriyelilerin gitmesini istemiyor.

– İstemeyenler kimler ve neden istemiyorlar?

– Çünkü suriyelilerin boşalttığı topraklarda PKK ve YPG kendine devlet kuruyor, arapların boşalttığı topraklarda PKK`cılar yerleştiriliyor. Suriyeliler geri dönseler onlar toprakları terk etmek zorunda kalacaklar. PKK`yı seven, onun yanında yer alan bir grup insan bu yüzden onların Türkiye`den gitmesini istemiyor ve adına da “kardeşlik” diyorlar.

– Niye sizi hedef olarak seçmişler?

– Bu konuları deşifre eden, “suriyeliler gitmezse PKK`cılar orada yerleşecek” diğen, toplumu bilgilendiren ben olduğum için beni de hedef yapmışlar.

– Sosyal medyada özellikle ermeniler sizi “Azerbaycan`dan Türkiye`ye giden göçmen” gibi tanıtıyorlar…

– Türkiye`yi kuranlardan biri de Azerbaycan, Oğuz Türkleri. Hiçbir zaman Oğuz Türkleri ile suriyelileri aynı kefeye koymayız. Onlar Arabistan`a gitsinler ve orayı korusunlar.

– Suriyeliler halihazırda Türkiye`de “yersiz geldi, yerli kaç” (başka yerden gelerek geldiği yerdeki insanları yerinden etmek, oraya kendisi yerleşmek anlamında) değimine uygun hareket ediyorlar…

– Evet öyle oldu. Bu kadar misafirlik yeter. Suriye`de savaş bittiğine göre her kes kendi toprağına geri dönmeli. Biz Suriye`nin arazi bütünlüğünü savunuyoruz. Eğer suriyeliler kendi topraklarına dönmezlerse Suriye`nin toprak bütünlüğü bozulacak. Biz Suriye`nin de suriyelilerinde iyiliğini istiyoruz.

– Peki Türkiye bu yönde hangi adımları atıyor?

– Devletimizin, hükumetimizin suriyelilere karşı tutumu ta baştan beri yanlış oldu. Eğer doğru politika yürütülseydi Suriye bu gün böyle olmazdı ve 5 milyon suriyeli de Türkiye`de olmazdı. Türkiye`deki ekonomik zorlukların nedenlerinden biri de suriyelilere 40 milyar dolar harcanması. Ülkede 5 milyon suriyeli, 1 milyon da afgan var. Türkiye`deki göçmen sayısı Avrupa`nın bazı ülkelerinin ahalisinin sayısından çok daha fazla. Dünyanın 80 ülkesinin ahalisi 6 milyondan az. Göçmenlerin tüm masrafları Türkiye`nin devlet bütçesinden karşılanıyor. AB, BM, ABD de Türkiye`ye hiçbir yardım göstermedi. Türkiye`ye sadece 2,1 milyar dolar verildi. Bu rakam Türkiye`nin suriyelilere harcadığı 40 milyar doların yanında hiçbir şey. ABD, Rusya, İran ve diğer ülkeler Suriye`deler. Peki bu ülkelerin her hangi birine suriyeliler göç etmişler mi? ABD`da en fazla 50-100 suriyeli var. Rusya`da var mı? Hayır! Peki ya İran`da? Hayır! Arap ülkelerinde ne kadar suriyeli var? Orada da yok. Hiçbir ülke suriyelileri istemiyor, ülkelerine yaklaştırmıyorlar. Arap kardeşleri bile onları kabul etmiyorlar. Peki Türkiye onlara neden bakmalı ki?

Türkiye ordusunun sayısı 380 bin kişi. Türkiye`de askerlik yaşına gelmiş suriyelilerin sayısı ise 1 milyon. Askerlik yaşı gelmiş suriyelilerin sayısı Türkiye ordusundaki askerlerin sayısından 3 kat daha fazla. Bu faktör yarın Türkiye için bir sorun haline gelecektir. Onların kendi aralarında gruplar yaratacaklarına, suç örgütlerine katılacaklarına şüphe etmiyorum.

– Hatta İstanbul`da eylem de yaptılar.

– Evet, eylem yaptılar ve beni de hedef gösterdiler. Fakat biz kendi yolumuzdan dönmeyeceğiz.

– Size kimler destek oluyor?

– Türk milleti bizim yanımızda. Bu gün anket yapılsa ahalinin yüzde 90`ı suriyelilerin ülkede kalmalarını istemediklerini söylerler. Son anket sonuçlarına göre, AKP`nin İstanbul`da seçimleri kaybetmesinin en önemli nedeni de suriyelilere olan tutum. Türkiye`de hiç kimse suriyelilerin kalmasını istemiyor. Onların geri dönmelerini istemeyenler ise ermeniler ve PKK`cılar. Hatta ermeni millet vekilleri suriyelileri savunuyorlar. Bana en çok saldıranlar ise ermeniler, PKK`cılar ve radikal dinciler.

– Suriyelilerin Türkiye`de kalmasını ermeniler neden istiyorlar?

– Ermenilerin bunu istemesinin sebebi çok basit. Onlar Türkiye`nin demografik yapısının bozulmasını istiyorlar. Demografik yapı bozulduğu zaman Türkiye`deki ermenilerin de eli kolu açılacak.

– Sosyal medyada size saldıranlar ve sizin de göçmen olduğunuzu iddia edenler de ermenilerdi…

– Evet, doğru. Ermeniler, PKK`cılar ve radikla dinciler Türkiye devletinin düşmanlarıdır.

– Azerbaycan`dan manevi destek alıyor musunuz?

– Azerbaycan`dan bazı dostlar manevi destek oluyorlar bana. Fakat bu çok az. Daha çok destek olmalarını istiyorum. Bana destek olduğu için de Yeni Çağ Medya Grubu`na teşekkür ediyorum.

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

554