Erbil saldırısının azmettiricisi etkisiz hale getirildi

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı ve Türkiye Silahlı Kuvvetleri`nin ortak operasyonunda etkisiz hale getirilen teröristin PKK’lı Erdoğan Ünal olduğu belirlendi.

Erbil saldırısının azmettiricisi olduğu belirlenen PKK’lı terörist Erdoğan Ünal, MİT ve TSK’nın ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinden olan Doğan Nurhan kod adlı Erdoğan Ünal’a yönelik operasyonun 24 Temmuz’da Kandil’de gerçekleştiği öğrenildi.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomat Osman Köse’nin şehit edildiği hain saldırının ardından harekete geçen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), saldırıyı planlayanların peşine düştü.

Saldırının hemen ardından planlayıcıların yerini tespit etmek için harekete geçen MİT, yerel istihbarat kaynaklarıyla bir araya geldi ve o kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında planlayıcı teröristlerin yerini tespit ederek takibe aldı.

TSK ile birlikte operasyon için düğmeye basıldı. İlk operasyon 18 Temmuz’da Duhok kırsalındaki bir yol üzerinde gerçekleştirildi. TRT Haber’in duyurduğu operasyonda bazı teröristler etkisiz hale getirildi. 6 gün sonra, Irak’ın kuzeyindeki Batifa kırsalında gerçekleştirilen operasyonda ise saldırıyı planlayan diğer teröristler hedef alındı. Operasyonda, teröristler etkisiz hale getirildi.

Kaynak: TRT Haber

www.yenicag.info

218