Erdoğan-Mattis görüşmesinde o ‘silahlar’ masadaydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Savunma Bakanı James Mattis’i ağırlarken masada dikkat çeken belgeler vardı. O belgelerde ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği ve çatışma, baskın sıralarında PKK’nın üzerinden çıkan ‘güdümlü tanksavar füzesi’ gibi silahlara dair ayrıntılar vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de ABD Savunma Bakanı James Mattis’i ağırlarken masada dikkat çeken belgeler bulunuyordu. Görüşme sırasında Ortadoğu’nun sıcak başlıkları, “Suriye’deki savaş, Rakka operasyonu ve Irak’taki referandum”un yanı sıra ABD’nin PYD’ye verdiği destek de gündemdeydi. Ankara, bu konudaki rahatsızlığını bir kez daha dile getirirken, ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği, Türk güvenlik güçlerinin PKK’da ele geçirdiği silahların dökümünü de ortaya koydu.

O BELGELERDEN BİRİ

Mattis’e gösterilen belgelerden biri, 16 Ağustos’ta 48’inci Hudut Tugay Komutanlığı’nca Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Biliç Tepe bölgesinde ele geçirilen iki AT-4 güdümlü tanksavar füzesine ilişkindi. Askeri kaynaklar, İsveç menşeili tanksavarların PYD/YPG güçlerine verildiğini ileri sürmüşlerdi.

MATTİS’E SERİ NUMARALAR D AVERİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı da füzelerin fotoğraflarını yayınlarken, seri numaralarını paylaşmamıştı.Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre Mattis’e füzelerin seri numaralarının da verildiği öne sürüldü.

ÜZERLERİNDE BAŞKA ÜLKELERİN MENŞEİ BULUNUYOR

Güvenlik birimleri, ABD’nin Türkiye’nin eline koz vermemek için, PYD/YPG’ye verdiği silahların büyük çoğunluğunun başka ülke menşeili olduğunu tespit etmişlerdi.

Mattis’in dün Ankara’daki ilk durağı Milli Savunma Bakanlığı oldu. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bir saatten fazla görüştüğü ABD’li mevkidaşını askeri törenle karşıladı. İki bakan daha sonra Erdoğan tarafından kabul edildi.

İŞTE MASADAKİ FOTOĞRAF

ÖZEL TEMSİLCİ MCGURK GELMEDİ

Mattis’in Türkiye öncesi Ürdün ve Irak’a yaptığı ziyaretlere ABD yönetiminin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk katılırken, dün Ankara’ya gelmemesi dikkat çekti. McGurk, Türkiye’yi Suriye sınırında El Kaide unsurlarına göz yummakla suçlamış, Dışişleri Bakanlığı bizzat McGurk’ü arayarak tepki göstermişti.

ERDOĞAN’DAN SİTEM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Savunma Bakanı James Mattis’e ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği destekten Türkiye’nin duyduğu rahatsızlıkları dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre kabulde, IŞİD ve PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle ortak mücadele konusundaki kararlılığın yanı sıra Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referanduma gitmesinin yanlış olacağı belirtildi.

IŞİD’den alınan yerlerde yönetimin yerel halka bırakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturmayı hedefleyen mekanizmanın önemine de değindi.

Kaynak: timeturk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.2 K