"Erdoğan Türkiye`nin nükleer silaha sahip olması konusunu gündeme getirdi" - Azerbaycanlı uzman

“BM`de Türkiye Cumhurbaşkanından başka hangi lider “Azerbaycan topraklarının işgal altında tutulması kabul edilemez” diyor ki?”

Elhan Şahinoğlu

Bu fikirleri Yenicag.info`ya açıklamasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurul Toplantısı`nda seslendirdiği fikirleri değerlendiren politolog Elhan Şahinoğlu söyledi.

Elhan Şahinoğlu`nun sözlerine göre, Erdoğan her yıl Karabağ konusunu dile getiriyor:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her yıl BM Genel Kurul Toplantısında Ermenistan`ın Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmasını ve bunun tüm hukuka aykırı olduğunu dile getiriyor. Başka hangi ülke lideri bunu yapıyor?”

Politolog, Erdoğan`ın konuşmasında başka konulara da yer verdiğini bildirdi ve bu konular içerisinde en önemlisinin nükleer silahla ilgili olduğunu söyledi:

“Erdoğan`ın konuşmasında en önemli cümle şu oldu: “Nükleer silahlar ya herkes için yasaklanmalı yada her kes için ulaşılabilir olmalı”. Nükleer silahın herkese yasaklanamayacağını biliyoruz. ABD, Rusya, Hindistan ve Pakistan`ın bu silahlardan vazgeçmesi imkansız. Geriye kaldı Erdoğan`ın cümlesinin ikinci kısmı. Yani birine nükleer silah olursa, diğerine neden olmasın? Erdoğan Türkiye`nin nükleer silaha sahip olması konusunu gündeme getiriyordu aslında. İran bir gün nükleer silaha sahip olursa Türkiye`nin de nekleer silaha sahip olmaktan başka yolu kalmayacak.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

258