"Ermenistan`ı susturmak için tek bir yol var..." - Paşinyan`ın sersemlemesine SAVAŞ ÇAĞIRISI

“İşgalci ülkeyi bu kadar cesaretlendiren şey Azerbaycan`ın hareketsizliyi.”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan`ın geçtiğimiz gün Hankendi`de düzenlenen mitingde seslendirdiği “Karabağ Ermenistan`dır” sözleri Azerbaycan`da savaş moralini yükseltti.

Araz Alizade

Paşinyan`ın bu sözlerini YeniÇağ`a değerlendiren Millet vekili Araz Alizade, Azerbaycan`ın tez bir zamanda savaşa başlamalı olduğunu söyledi:

“Paşinyan gibi zevzeğin ağzı sözle bağlanmaz. O, bu sözleriyle Karabağ ermenilerine “Biz sizin arkanızdayız” mesajını vermek istiyor. Paşinyan`ın böyle konuşması sadece bir oyun. Bu durumda Azerbaycan`ın yapması gereken tek şey var: Savaşa başlayıp onu zafer ile sonlandırmak!”

Konuyla ilgili konuşan eski güvenlik subayı İlham İsmayıl`sa Paşinyan`ı bu kadar cesaretlendiren şeyin Azerbaycan`ın hareketsizliği olduğunu söyledi:

İlham İsmayıl

“Paşinyan defalarca Karabağ`a geldi. Farklı açıklamalar yaptı ve Azerbaycan tarafından gerekli tepkiyi görmedi diye dün yaptığı açıklamayla son noktayı koydu. O, bu yaptığıyla 25 yıldır sürdürülen konuşmaların önemsizliğini gösterdi. Ermeniler önceleri ikinci ermeni devleti yarattıklarını söylüyorlardı, fakat şimdi açık açık Karabağ Ermenistan`dır diyorlar. Bizim tepkimiz ise sıfır. Savunma bakanlığı susuyor, hepsi tatildeler. Dışişleri bakanlığı da yine öyle bir açıklama yapacak ki, hiçkimse konunun ne olduğunu anlayamayacak.

Eğer bir ülkenin başbakanı senin toprağının kendi arazisi olduğunu söylüyorsa bunun cevabı mutlaka en sert şekilde verilmelidir. Düşman Azerbaycan`ın ister askeri, ister diplomatik ve isterse de halk olarak hareketsiz, tepkisiz olduğunu görüyor. Ben de karşı tarafı  eğer aynı durumda görürsem ezip geçerim.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

347