Flaş iddia: NATO zirvesinin İstanbul'da yapılmasını Almanya engelledi

Alman Die Welt, 2018’deki NATO zirvesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl sunduğu İstanbul teklifine önce sıcak bakıldığını ancak Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin bu sene yapılan zirvede öneriye şiddetle karşı çıktıklarını iddia etti.

Geçtiğimiz hafta Brüksel’de yapılan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesiyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Alman Die Welt’te yer alan iddiaya göre, 2016’da Varşova’da yapılan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de NATO zirvesinin İstanbul’da yapılması için liderlere teklif sundu. Varşova’da bu teklife sıcak bakılsa da, bu sene Brüksel’de yapılan zirvede üye ülkelerin bir kısmı 2018’deki zirvenin İstanbul’da yapılmasını istemedi.

Habere göre, NATO içerisinde Almanya, Fransa, Hollanda ve Danimarka’nın başını çektiği bir grup, NATO zirvesinin Türkiye’deki iç politik konulara etki etmesinden endişe ettikleri için zirvenin İstanbul’da yapılmasına şiddetle karşı çıktı.

Konunun geçtiğimiz hafta Brüksel’de yapılan zirvede gündeme geldiği ve NATO’da yer alan 18 AB ülkesi ile Kanada’nın İstanbul Zirvesi fikrine sıcak bakmadığı belirtildi.

2018’deki NATO zirvesinin, Brüksel’deki NATO karargahında toplanması beklenirken, bu konudaki son karar Haziran ayında yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısında verilecek.

kaynak: Habertürk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

958