Gambiya’daki siyasi krizde ‘mutlu son’: ‘Tek damla kan akmasın’

Gambiya’da 1994’te iktidarı darbeyle ele geçiren, Aralık 2016’daki seçimleri Adama Barrow’a kaybettikten sonra ise ‘Allah’a sığınıp’ yenilgiyi kabul etmeyen ve siyasi krizin neredeyse askeri krize dönüşmesine yol açacak olan Yahya Jammeh’ten ‘beklenen’ açıklama geldi.

Senegal’de yemin etmek zorunda kalan Barrow’un dün Twitter hesabından yaptığı açıklamayı doğrulayan Jammeh, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada görevi devretmeye hazır olduğunu duyurdu.

Seçimleri kaybetmesinin adından OHAL ilan eden Jammeh, Gambiya’yı terk edecek

Beyaz bir kıyafet giyen ve yüzü oldukça solgun görünen Jammeh, “Bugün sonsuz bir minnettarlıkla bu yüce ulusun liderliğinden ayrılmaya karar verdim. Tek bir damla kan akmasının bile gerekli olmadığını düşünüyorum” dedi.

Jammeh, “Bizlerin ve bizden öncekilerin ulus için feda ettiği sayısız kurbanlar neticesinde, Gambiya kendi geleceğini ve kaderini tayin etme konusundaki arzusunu teyit etti. Bu yolu daima hayatım pahasına dahi olsa savunmaya hazırım” ifadesini kullandı.

Senegal’in de aralarında olduğu beş Batı Afrika ülkesinin, seçilmiş Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow’un görevine başlamasını sağlamak için başlattıkları operasyonu dün askıya aldıklarını açıklayan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanı Marcel Alain de Souza, “Gün ortasına dek, Gambiya’yı terk etmeyi kabul etmezse gerçekten askeri müdahale gerçekleştireceğiz” demişti.

Öte yandan kendisine destek veren ve karşıt olanlara seslenen Jammeh, Gambiya’nın çıkarlarını her şeyin üzerinde tutma ve tek ulus olarak çalışma çağrısı yaptı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

237