Hamas: Amerika’nın İsmail Haniye kararı bizi yıldırmayacak

Hamas’tan yapılan açıklamada Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın kararının “Filistinlilere işgalci İsrail’e karşı kendilerini savunma ve liderlerini seçme hakkı veren uluslararası kanunları ihlal ettiği” belirtildi. “Bu karar Amerika’nın İsrail işgali yanlısı tam ikiyüzlülüğünü göstermekte ve İsraillilerin Filistinlilere karşı işledikleri suçlara resmi bir kılıftır” denildi.

İşgal altındaki Gazze’yi yöneten Hamas, Amerika’nın kararını değiştirmesini ve düşmanca politikaları durdurmasını istedi.

Hamas’tan kısa sürede gelen cevapta, “Bu halkımıza karşı görevlerimizi yerine getirmemizden ve onları korumamızdan, topraklarımızı ve kutsal mekanlarımızı kurtarmaktan bizi alıkoymayacak” denildi.

HAMAS’IN ASKERİ KANADIYLA YAKIN İLİŞKİ

Amerika, Haniye’nin “Hamas’ın askeri kanadıyla yakın bağları olması” ve “sivillere karşı da silahlı mücadelenin taraftarı olması” iddiasıyla Haniye’yi terörist listesine ekledi. Bu ise Haniye için seyahat yasağı, var ise Amerika’daki mal varlığının dondurulması, Amerikalıların ve Amerikan şirketlerinin kendisiyle iş yapmaktan alıkonulması anlamına geliyor.

YARGILAMAK İSTİYOR OLABİLİRLER

Amerika Dışişleri Bakanlığı 1987 yılında kurulan Hamas’ı 17 Amerikan vatandaşının öldüğü saldırılara karışmaktan sorumlu tutuyor. Haniye’nin bu nedenle Amerika tarafından yargılanmak istendiği de öne sürülüyor. Terör listesine eklenmesinin ise bunu kolaylaştırıcı zemin hazırladığı iddia ediliyor.

Kaynak: timeturk

www.yenicag.info

947