‘Hançer harekatı’ için hazırlıklar tamam

Erdoğan’ın Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine sokulan hançerin yeni hamlelerle genişletilmesi’ ifadesi üzerine, gözler ‘hançer harekatında!’

Cumhurbaşkan Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada, Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine sokulan hançerin yeni hamlelerle genişletilmesinde kararlı olduklarını söyledi.

TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM

Erdoğan’ın, “Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak” sözlerinin ardından Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Karar yazarı Mete Yarar, Türkiye’nin tüm hazırlıkları yaptığını ancak harekatın başlangıç tarihinin boş bırakıldığını belirtti.

Yarar, bu kapsamda silahlı İHA’lar başta olmak üzere terör noktalarına nitelikli yıpratma operasyonlarının başladığını belirterek, “Bu tip operasyonlar sadece Afrin için yapılmaz. Eğer Suriye’de bir operasyon yapılması düşünülüyorsa ve bu PKK ve PYD gibi Suriye, Irak ve Türkiye’nin içerisine yayılmış bir yapısıysa, operasyon için bütün fonksiyonlar düşünülür. Yani Türkiye’deki PKK’nın yapacağı eylemlere de, Irak tarafından yapılacak saldırılara da Suriye sınırında da hazırlık yapılması gerekir” dedi.

Yarar, Afrin bölgesindeki terör unsurlarının temizlenmesinin farklı farklı yerlerde yansımaları olacağını belirterek buna karşı hazırlık yapılması gerektiğini belirtti. Bu hazırlıkların askeri, siyasi ve diplomatik hazırlıklar olarak sıralandığını kaydeden Yarar şöyle devam etti:

“Bu üç boyutun da sürdüğünü düşünüyorum. En zor olan kısım diplomatik kısmı. Bu tür operasyonlarda başlangıç zamanı hiçbir zaman belirtilmez. Ben Türkiye’nin her şeyi tamamladığını ama harekat zamanını boş bıraktığını düşünüyorum. Benim gördüğüm Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi nitelikli yıpratma yani silahlı İHA’lar, topçu ve tank atışlarıyla hedefler etkisiz hale getiriliyor. Bu aslında harekatın bir safhasıdır. Bunlar bir operasyon sırasında terörist unsurların gücünün kırılması için yapılıyor.”

Kaynak: timeturk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

623