İdlib otopsisinden çıkan sonuç

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İdlib saldırısında hayatını kaybedenlerin otopsilerindeki ilk bulguları açıkladı. Bozdağ, “Otopside, kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İdlib saldırısında hayatını kaybedenlerin otopsilerindeki ilk bulguları açıkladı. Bozdağ, “Otopside, kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi” dedi.

Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

“İdlib’den getirilmiş olan 3 ceset üzerinde Adana’da otopsi yapıldı. Yapılan otopsi sonucunda kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi.”

Bakan Bozdağ, Kırıkkale’de gazetecilere yaptığı açıklamada, kimyasal silah saldırısının yapıldığı Suriye’nin İdlib kentinden Adana’ya getirilen cesetlerle ilgili otopsinin tamamlandığını belirtti.

Otopside kimyasal silah kullanıldığının tespit edildiğini vurgulayan Bozdağ, şunları söyledi:

“Adana’da, İdlib’ten getirilmiş olan 3 ceset üzerinde otopsi yapıldı. Otopsiye, Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcileri ve adli tıp uzmanları katıldılar. Yapılan otopsi sonucunda kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi. Adli tıp raporu, bunu çok açık bir şekilde ortaya koydu. Şu anda hem Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri hem de Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcilerinin olduğu bir çalışmayla bu otopsi tamamlanmış durumda. Esed’in kimyasal silah kullandığı, bu bilimsel incelemeyle de tespit edilmiş durumda.”

Esed rejimi, 3 Nisan Pazartesi günü, Türkiye sınırındaki İdlib’de vahşi bir katliam gerçekleştirdi. Han Şeyhun kasabasını sarin gazıyla bombalayan Esed rejimi, çoğu çocuk 100’den fazla sivili katletti. 500’den fazla kişi yaralandı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

322