İhracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Nisan ayı ihracatı yüzde yüzde 9 artışla 18.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamla en yüksek nisan ayı ihracatı gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 109 arttı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Nisan ayı ihracatı yüzde yüzde 9 artışla 18.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamla en yüksek nisan ayı ihracatı gerçekleşti. İthalat yüzde 61.4 oranında artarak 21.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde yüzde 32 gerileyerek 3.1 milyar dolara indi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, açıklanan rakamlarla ilgili, “Nisanda ihracatımız yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar oldu. Bu tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamıdır. Pandemi öncesi 2019 ile karşılaştırıldığında ihracatımız, nisanda yüzde 22,3 arttı. İhracatımız pandemi öncesi seviyelerin de üzerinde tutundu. İthalatımız nisanda, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayı dış ticaret açığımız, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, nisanda 19,5 puan artışla yüzde 85,7’ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu. Yeni dönemde memleketimizin her köşesini ziyaret edecek, sizlerin sorunlarıyla ilgili istişare süreçlerini daha da yoğunlaştıracağız. Üreticilerimizin tesislerini tek tek gezerek, aksayan noktaları yerinde tespit edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızın derdine kayıtsız kalmayacağız.” açıklamasını yaptı.

www.yenicag.info

48