İlber Ortaylı: Azeri kelimesi Türkiye’de cehaletten söyleniyor

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Haydar Aliyev Merkezi’nde “Kafkasya Tarihi” konulu konferans verdi. Kafkasların tarihinin çok eskilere dayandığını, burada farklı milletlerin yaşadığını söyleyen Ortaylı, yazılı kaynakları çok eski olmasa da Kafkas dillerinin tarihinin çok eski olduğunu kaydetti.

Kafkasya’da yaşanan etnik sorunlardan ve çatışmalardan bahseden Ortaylı, Ermenilerin hem Anadolu hem de bu topraklarda farklı iddialarda bulunduğunu hatırlatarak onların Anadolu`ya batıdan, Balkanlar üzerinden geldiğinin altını çizdi. 18. yüzyıla kadar burada ermeni sayısının çok az olduğunu belirten Ortaylı, Kafkasya`da en hakim ırk ve dilin Türkler ve Türkçe olduğunu bildirdi.

İlber Ortaylı, Türk milletinin yüzyıllar boyu Orta Asya’dan Balkanlara çok sayıda devlet kurduğunu hatırlatarak, “Azerbaycan’la Türkiye de birbirine yakın iki Türk devleti. Haydar Aliyev ilişkimizi çok iyi belirlemiş. Bir millet, iki devlet. Biz bir medeniyetin parçasıyız. Bu kültürün çok renkleri var. Zengin tarihi geçmişe sahipiz. Türkler devletsiz yaşayamaz. Devleti el üstünde tutmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Ortaylı, Azerbaycanlılar için “Azeri” kelimesinin kullanılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, “Azeri kelimesi Türkiye’de cehaletten söyleniyor. Bu sonradan ortaya atılan kelimedir. Buranın halkı Türk’tür” dedi.

www.yenicag.info

120