İlham Aliyev: “Barış anlaşmasının hazırlanmasında ABD’nin çabalarını takdirle karşılıyoruz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Amerika Birleşik Devletleri’nin milli bayramı Bağımsızlık Günü münasebetiyle ABD Başkanı Jeo Biden’a tebrik mektubu gönderdi.

Mektubda şu ifadeler yer aldı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin milli bayramı olan Bağımsızlık Günü münasebetiyle sizi ve şahsınızda dost Amerikan halkını Azerbaycan halkı adına en içten dileklerimle kutluyor, en iyi dileklerimi iletiyorum.

Azerbaycan Cumhuriyeti ile ABD arasındaki ilişkiler, dostluk ve işbirliği temelinde dinamik bir şekilde gelişerek birçok alanda stratejik ortaklık düzeyine yükselmiştir. Küresel zorluklar, uluslararası terörizmle mücadele, güvenlik konularında aktif ve verimli ortak çalışmalarımız, ekonomik alanda karşılıklı faaliyetlerimiz ikili ilişkilerimizi nitelendiren temel unsurlardır.

Enerji alanında gerçekleştirdiğimiz önemli işbirliğimiz memnuniyet verici. ABD, Azerbaycan’ın enerji stratejisini her aşamada kararlı ve tutarlı bir şekilde desteklemiştir. Enerji güvenliğinin sağlanmasında ülkelerimizin yakın işbirliğini, uyguladığımız büyük ölçekli ulusötesi projelerde ABD’nin kapsamlı desteğini özel olarak değerlendiriyoruz.

Şu anda Güney Kafkasya’da kalıcı barışın tesisi için elverişli ortam oluşmuştur. Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleştirilmesi yönünde, uluslararası hukuk norm ve ilkelerine dayalı bir barış anlaşmasının hazırlanması sürecinde ABD’nin çabalarını takdirle karşılıyoruz.

Sayın Başkan, bugün, birçok alanda karşılıklı faaliyetimizin büyük potansiyelinden yararlanarak ABD ile ilişkilerimizi daha da genişletmeye kararlıyız. Azerbaycan-ABD ortaklığını karşılıklı güven ve desteğe dayalı olarak devletlerimizin ve halklarımızın çıkarları doğrultusunda geliştirmek ve güçlendirmek için ortak çabalarımızı bundan sonra da istikrarlı bir şekilde sürdüreceğimize eminim.

Bu vesileyle, bu önemli günde size sağlık, işlerinizde başarılar, ABD’nin dost halkına refah diliyorum.”