‘Irak-Türkiye ilişkilerinde yeni aşamaya geçildi’

Irak Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Beyati, Başbakan Yıldırım’ın Bağdat ziyaretiyle ilgili, ‘Irak ile Türkiye ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçildi.’ dedi.

Iraklı siyasetçi ve akademisyenler, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki bakanların Bağdat ziyaretinin yansımalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Irak Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Abbas Beyati, Başbakan Yıldırım’ın ziyaretiyle ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda yeni bir aşamaya geçildiğini belirterek, “Yıldırım’ın ziyareti iki ülke arasında güven tesisi ve yeni sayfa açılması konusunda çok önemliydi. Irak ile Türkiye ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçildi.” dedi.

“İKİ TARAFTA DA GÜÇLÜ BİR İRADE VAR”

Beyati, bundan sonraki süreçte Türkiye ve Irak arasında tüm konularda doğrudan diyalog kurulacağını ve anlaşmalar yapılacağını söyledi.

İlişkilerin geliştirilmesi ve eski ihtilaflara geri dönülmemesi için “Türkiye ve Irak tarafında da güçlü bir iradenin olduğunu” vurgulayan Beyati, “İki tarafta da diyaloğun güçlendirilmesi, ilişkilerde yaşanan soğukluğun giderilmesi, iki ülke halkı ve bölge ülkelerine olumlu mesajlar verilmesi konularında ilerleme kaydedildi.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE PKK ENDİŞESİNDE HAKLI”

Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikret Namık da iki komşu ülke arasındaki iyi ilişkilerin önemini belirtirken terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığının doğru olmadığını vurguladı.

Namık, “Türkiye bu yöndeki endişelerinde gayet haklı. Bunların Irak topraklarında bulunması doğru değil.” dedi.

kaynak: timeturk.com

yenicag.info

www.yenicag.info

384