İstanbul’da “Hocalı İçin Paylaş” Uluslararası Sosyal Medya Kampanyası düzenleniyor

Palmali Şirketler Grubu, Yeni Çağ Medya Grubu ve İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu’nun düzenlediği Kampanya, Hocalı Soykırımı’nı dünya gündemine taşıma amacıyla gerçekleştiriliyor.

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre; Uluslararası Sosyal Medya Kampanyası, Soykırım kurbanlarının anılması, sonrasındaysa Türkiye ve Azerbaycan’ın ulusal marşlarının seslendirilmesiyle başladı. Daha sonra Hocalı’da Ermeniler tarafından yapılan vahşetin görüntüleri dev ekranlarda yayınlandı ve projenin koordinatörleri Agil Alesger, Nihat Allahyarlı ve Reşit Mustafazade kampanyayla ilgili bilgi verdi.

Açılış konuşması yapan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı, prof.dr. Sedat Murat, “Tüm Türk dünyası Hocalı’nın acısını kendi kalbinde hissediyor” dedi. O, sözde Ermeni soykırımına da değinerek, Türk milletinin hiçbir zaman topraklarında yaşayan hiçbir millete yönelik basgı uygulamadığını belirtti.

Daha sonra Azerbaycanlı Milletvekili Sona Aliyeva, Hocalı’nın Azerbaycan için öneminden bahsetti. Milletvekili, geçtiğimiz sene 100. yıldönümü kutlanan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’yle ilgili de konuşarak, Azerbaycan devletinin sağlam temeller üzerine kurulduğunu vurguladı.

TBMM üyesi Saffet Sancak, kendisinin de Bosna-Hersek göçmeni olduğunu belirtti ve Hocalı Soykırımı’nın Bosna-Hersek’te gerçekleşen soykırım kadar acı olduğunu dile getirdi.

Palmali Şirketler Grubu Başkanı, azerbaycanlı işadamı Mübariz Mensimov’da konuşması sırasında, “Düşmanlarla mücadelede gençlerin sorumluluğu çok büyüktür” dedi. Mensimov, kampanyaya katılan gençlere teşekkür etti.

Kampanyaya destek veren sanatçılar, gazeteciler ve diğer ünlü isimler Hocalı gerçeklerinin dünyaya ulaştırılması için her şeye hazır olduklarını dile getirdiler. Ünlü şarkıcı Hülya Avşar, kendi tarihine sahip çıkmanın Türk milletinim kanlarında olduğunu söyledi. Ahmet Şafak’sa Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinden bahsederek iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm Türk dünyası için örnek oluşturduğunu belirtti.

KAMPANYANIN AMACI

“Hocalı İçin Paylaş” Uluslararası Sosyal Medya Kampanyası sırasında gönüllüler, #hocalıiçinpaylaş ve #shareforkhojaly hashtaglarıyla sosyal medyada hem Türkiye, hem de dünya gündeminde ilk sıralara yükselmeyi hedefliyorlar. Onlar gün boyunca paylaşım yaparak Hocalı Soykırımı ve Karabağ gerçeklerini dünyaya ulaştırmaya çalışacaklar.

www.yenicag.info

146