İstanbul'da Hocalı soykırımının 25. Yılına ilişkin konferans yapıldı- FOTOĞRAFLAR

“Ermeni zindanında sekiz gün” kitabının yazarı Dürdane Ağayeva da konuşmacılar arasındaydı

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Süleymaniye kürsüsünce organize edilen 25.yılında Hocalı soykırımı ve ermeni yalanları konulu toplantıya konuşmacı olarak soykırım mağduru Dürdane Ağayeva, Yeniçağ.az gazetesi imtiyaz sahibi, araştırmaçı yazar Agil Alesger ve Dr.Telman Nüsretoğlu katıldılar.

 

“Ermeni zindanında sekiz gün” kitabının yazarı Dürdane Ağayeva 26 Şubat 1992 tarihinde ermenilerce rehin alındıktan sonra yaşadığı zulümleri anlatırken salonda duygusal anlar yaşandı.

“Ermeni meselesi”nin dünü ve bugününe ilişkin katılımcılara kapsamlı bilgiler sunan Dr.Terlam Nüsretoğlu konuya doğru teşhis konulması açısından “ermeni meselesi”nin emperyalist devletlerin planları dışında mütalaa edilmeyeceğini vurguladı.

Gazeteci-yazar Agil Alesger ise toplantıdaki konuşmasında “Hocalı soykırımının faillerinin bir an önce uluslararası ceza mahkemelerinin önüne dikilmesi gerektiğine” vurgu yaptı.

“Yıllar geçiyor,Allah uzunundan versin, Hocalı soykırımının mağdurları aramızdan ayrıldığı gibi soykırımı yapanlar da hakettikleri cezaları almadan geberip gitmesinler, onları uluslararası ceza mahkemelerine çıkarmak için zaman kaybetmeden etkili çalışmalar yapmalıyız”– diye gazetemizin imtiyaz sahibi Agil Alesger vurguladı.

Toplantının sonunda konuşmacılar kendilerine yönetilen soruları yanıtladılar.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

245