Japonya açıkladı, teknoloji piyasaları sarsıldı

Japonya Ticaret Bakanlığı’ndan gelen bir açıklama, teknoloji piyasalarını sarstı. Japon yetkililer tarafından katkı değeri yüksek ürünleri piyasaya süren iki ülkenin arasına bir ticaret engeli koyuldu. Bu engel, Samsung Electronics şirketini de kapsıyor. 

İhracat kısıtlamasının ilk detayları belli oldu. Buna göre Japonya, esnek ekranlarda kullanılan malzemeler de dahil olmak üzere bazı teknik ham maddelerin ihracatını azaltacak. İkinci Dünya Savaşı bağlantılı bu gerilim, savaş sırasında Japon fabrikalarında zorla çalıştırılan Güney Korelilere yönelik bir tazminat talebi ile tekrar gündeme geldi. Samsung Electronics’in ana vatanı, bu tazminatı almakta kararlı.

4 Temmuz 2019’da yürürlüğe girmesi beklenen sınırlı tedarik ürünleri listesi; akıllı telefonları, esnek ve organik LED göstergelerde kullanılan polimidleri, yarı iletkenlerin üretiminde kullanılan aşındırma gazlarını ve dirençlerini içeriyor. Bu, Samsung, LG ve SK Hynix gibi Güney Koreli teknoloji şirketlerine ham madde satmak isteyen Japon tedarikçilerinin her sözleşme için yetkililerden izin alması gerektiği anlamına geliyor.

Japonya’nın ulusal gazetelerinden biri olan Nikkei Asian Review, Japon hükümetinin Güney Kore’yi, ulusal güvenlik sorunlarına yol açabilecek olan ticaret teknolojisi konusunda daha az kısıtlaması bulunan ülkeler listesinden çıkarabileceğini belirtti.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, bu yılın ilk günlerinde, II. Dünya Savaşı sırasında zorla çalıştırılan Güney Koreli vatandaşlar adına Nippon Steel & Sumitomo Metal ve Mitsubishi Heavy Industries şirketlerinin tazminat ödemesi ve varlıklarından feragat etmesi gerektiğini hükmetmişti. Japon görevliler ise bu sorunun 1965 yılında bir uluslararası tahkim panelinde varılan anlaşma ile çözüldüğünü iddia ediyor.

www.yenicag.info

354