Kabine Toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Erdoğan, FETÖ’nün kilit isminin Türkiye’ye getirildiğini duyurdu. Öte yandan Erdoğan, emeklilerin bayram öncesi zamlı maaşlarının da ödeneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat 20 dakika süren kabine toplantısının ardından canlı yayında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye dünyada salgın sürecini başarıyla yürüten ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor. Temizlik, mesafe, maske tedbirlerine uymaya devam etmeliyiz. Olumsuz yöndeki aşı kampanyalarının akli dayanağı yoktur.

VATANDAŞLARA AŞI ÇAĞRISI

Tüm vatandaşlarımıza artık 18 yaş üzeri herkese açılmış aşı randevularını hemen alarak kendilerini ve sevdiklerini bu musibetten koruma çağrısında bulunuyorum.

PANDEMİ DESTEKLERİ

Bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aşmış durumdadır. Yıl sonuna kadar bu tutarın 196 milyar liraya yani milli gelirimizin yüzde 3,5’una ulaşmasını hedefliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle et, süt ve yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Büyümede dış talep ile iç talep arasında arzuladağımız denge başladı.

Yıl sonuna kadar işe alınacak her işçi için tüm SGK prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılıyoruz.

EMEKLİLERE MÜJDE

Emeklilerimizin Temmuz maaşlarını ve Bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz

VERGİ SİSTEMİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Türkiye’de dolaysız vergi gelirlerinin toplam vergi oranını yüzde 53’ten yüzde 61’e çıkardık. Aynı dönemde dolaylı vergilerin payını yüzde 47’den yüzde 39’a düşürdük.

Daha önce gelir vergisine ilişkin en düşük vergi oranı yüzde 22’ydi, biz bunu yüzde 15’e düşürdük. En yüksek vergi oranını da yüzde 49,5’tan yüzde 40’a indirdik.

Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük 2’nci ülkeyiz.

Sağladığımız istisna ve muafiyetlere rağmen vergi gelirlerimizi artırıyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE

PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerine göz açtırmıyoruz. PKK’nın üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak’ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale gelmiştir. Teşkilatımızın, ordumuz ile birlikte gerçekleştirdiği operasyonlar PKK için sınır ötesinde hiçbir yerin artık güvenli olmadığını göstermiştir.

FETÖ’NÜN KİLİT İSMİ TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Yurt dışındaki pek çok ülkeden 100’ün üzerinde kişinin Türkiye’ye getirildiğini söyleyebiliriz. FETÖ’nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı yakalanarak Türkiye’ye getirilmiştir.

www.yenicag.info

186