Kardeşlik bâki: Azerbaycan'dan Zeytin Dali Harekâtı'na destek  

Azerbaycan’ın önde gelen STK’ları, Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında gerçekleştirdiği operasyona destek amacıyla “Kardeşlik bâki” sloganı altında etkinlik düzenledi.

Etkinliğe katılanlar, öncelikle Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret ederek Azerbaycan’ın bağımsızlığı için canından geçen kahraman evlatlarımızı andılar.

Daha sonra Gençliğe Yardım Fonu binasında bir araya gelen katılımcılar, Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki dirayetli duruşundan bahsettiler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak 2018 tarihinde Suriye’nin Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın bu mücadelenin bariz örneği olduğu vurgulandı, harekât kapsamında yüzlerle teröristin etkisiz hale getirilmesi, terör hedeflerinin büyük bir ustalıkla vurulması ve diğer başarılara değinildi.

Operasyonun ilk gününden itibaren Azerbaycan’ın Türkiye’yi desteklediği, çeşitli devlet kurumlarının ve kamu görevlilerinin bu konuyla ilgili tutumunu açıkça sergilediği ve kardeş Türkiye’nin sonuna kadar haklı olduğu dile getirildi.

Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği operasyonu desteklemek ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin sonsuz olduğunu göstermek amacıyla, Türkiye Üniversiteleri Mezunlar Birliği, Modern Gelişim Birliği, Gençliğe Yardım Fonu, Azerbaycan Genç Akademisyenler Toplumu, Türkdilli Devletler Dostluk ve Kültürel İlişkiler Toplumu, Dünya Genç Yazarlar Birliği, Azerbaycan Vatan Savaşı Gaziler Birliği, Emekli Askerlerin Gençleri Bilgilendirme Birliği tarafından konsey oluşturuldu.

Etkinlik sonrası Konsey bildirisi Türkiyenin Bakü Bütükelçisi Erkan Özoral’a taktim edildi.

Emin Seferov

www.yenicag.info

1.6 K