Kazakisan ve Kırgızistan arasında savaş riski

Kırgız uzman Bahtiyar Erkimbayev, Kazakisistan ve Kırgızistan arasındaki diplomatik krizi Yenicag.Ru‘ya değerlendirdi.

Onun sözlerine göre, Almazbek Atambayev’in Kazakistan’da yaşayan uluslararası milyarderlerin cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahele ettiğini söylüyorsa, buna inanmamak mümkün değil. Bu tür durumlara uluslararası düzeyde sık sık rastlanıyor ve sonda siyasi krizlerle sonuçlanıyor. Bazen hatta silahlı çatışmaya da sebep olabiliyor:

“7 Ekim 2017 tarihinde Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın agresif konuşmasının bir sebebi de birkaç saat önce, Başbakan yardımcısı Temir Cumakadırov’un ölüm haberini lmasıydı. Atambayev, konuşması sırasında, iki ülke halklarının dostluğundan bahsetti, bunun yanı sıra komşu devletin hükümetine tepki verdi.”

Uzman, iki ülkenin de Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye olduğunu bir kez daha hatırlattı ve gerginliğin ciddi sonuçlar oluşturmayacağını söyledi: “İlişkiler yalnız ekonomik yaptırımlar söz konusu olursa kötüleşebilir.”

Erkimbayev açıklamasının sonunda, yeni Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ülkeler arasındaki ilişkilerin yeniden düzene oturacağına vurgu yaptı.

Not: Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, iddiaları yalanlayarak bu tür şeylerin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veremeyeceğini belirtti.

Nicat Hacıyev

www.yenicag.info

6 K