Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev`e provokatif Nazarbayev sorusu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Deutsche Welle muhabiri Janna Nemtsova`ya (Rusya`nın eski Başbakanı Boris Nemtsov`un kızı) röportaj verdi.

Tokayev`e muhabir tarafından provokatif Nazarbayev sorusu soruldu.

Muhabirin “Başkent Astana`nın ismi sizin önerinizle Nur-Sultan olarak değiştirildi, Havaalanı Nazarbayev`in ismini taşıyor, 1 Aralık Kazakistan`da İlk Cumhurbaşkanı Günü olarak kutlanıyor… Bana göre bu kişilik kültü. Siz nasıl düşünüyorsunuz?” sorusunu Tokayev, “Nazarbayev, bizim için tarihi bir şahsiyet.” diye yanıtladı.

Tokayev muhabire, “Ben size katılmıyorum. Mihayıl Şolohov`a “Kişilik kültü var mı?” diye sorulduğunda o, “Hayır, sadece şahsiyet var” diye yanıtlamıştı. Nazarbayev de bizim için tarihi bir şahsiyet.” diye cevap verdi.

Tokayev`in bu cevabından sonra muhabir ikinci provokatif sorusunu Cumhurbaşkanına yöneltti: “İlk Cumhurbaşkanı eleştirilebilir mi?”

Nemtsova`nın bu sorusuna cevap olarak Tokayev, Nazarbayev`in eleştirilebileceğini söyledi:

“Kazakistan vatandaşları İlk Cumhurbaşkanını eleştirebilirler. Ve bu durdurulamaz. Çünkü sosyal ağlar, İnternet çalışıyor. Genel olarak, İnternet bütün hayatımızı altüst etti.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

435