Kazakistan’da Uluslararası Tahkim Mahkemesi açıldı

Kazakistan’nın başkenti Nur-Sultan’da devam eden Astana Finans Günleri etkinlikleri çerçevesinde Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin açılışı yapıldı.

Estana Expo-2017 fuar merkezi alanında kurulan Astana Uluslararası Finans Merkezi(AIFC) bünyesinde bugün Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin açılışı yapıldı.

Mahkemenin açılışına Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, Başbakan Askar Mamin, AIFC Başkanı Kayrat Kelimbetov ve hakimler ve davetliler katıldı.

Hali hazırda yerli ve yabancı 200 şirketin bulunduğu AIFC, İngiliz hukuk sistemine göre hizmet veriyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemsinin açılışını sembolik olarak tokmağı vurarak açan Tokayev, sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve yatırımcının güvenini kazanmanın hukukun üstünlüğüne bağlı kalmakla sağlanacağını kaydetti.

Modern, profesyonel ve bağımsız bir yargının oluşumuna özel önem verdiklerini vurgulayan Tokayev, Elbası Nursultan Nazarbayev’in kilit insiyatiflerinden biri olarak hayata geçirilen AIFC ile dünyanın gelişmiş otuz ülkesi arasına girmek için gerekli zeminlerin hazırlanacağını bildirdi.

Bu görevin son derece iddialı olduğunu bildiklerini, istikrarlı yüksek kaliteli ekonomik büyüme, çeşitlilik, yeni yatırımların ve teknolojilerin çekiciliğini gerektirdiğini kaydeden Tokayev, reformdan korkmadıklarını ,bu nedenle, eski SSCB topraklarında ilk kez, Kazakistan’da ortak bir adalet sistemi çerçevesinde İngiliz hukukunun başarıyla uygulanacağını belirtti.

www.yenicag.info

128